24.7 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Zmarł Józef Larisch
Fotoreportaze Szombierki Wyróżnione

Zmarł Józef Larisch

O swojej pracy mówił: tworzę przede wszystkim po to, by starym przypomnieć, a młodych poinformować, tak, by dzieje naszego miasta nie poszły w zapomnienie. Autor wydanych nakładem Urzędu Miejskiego w Bytomiu monografii „Historia Szombierek” oraz „Dziewięćdziesiąt lat klubu sportowego Szombierki Bytom” zmarł wczoraj.

Józef Larisch pochodził ze śląskiej rodziny, od wieków zamieszkującej tereny naszego miasta. Z wykształcenia technik górniczy, historyk z zamiłowania. W 1989 r., z okazji jubileuszu 700-lecia istnienia Szombierek, wydał pierwszą monografię „Szombierki, zarys rozwoju dzielnicy”, w której ujął jej przeszłość od czasów najdawniejszych do 1989 r. Z kolei w setną rocznicę konsekracji kościoła w Szombierkach w 2005 r. opublikował obszerną pracę „Sto lat kościoła i parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

Cenną pozycją w dorobku Larischa są dzieje ruchu sportowego na terenie Szombierek i historia GKS-u Szombierki zebrane w książce „Dziewięćdziesiąt lat klubu sportowego Szombierki Bytom 1919-2009”. Głównym źródłem inspiracji, z których czerpał badacz historii tej części miasta, były dla Larischa opowieści starych szombierczan, którzy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia pamiętali jeszcze czasy, sięgające XIX wieku. Ich słowny przekaz stanowił skarbnicę historycznych informacji.

Potwierdzenia wiarygodności uzyskanej w ten sposób wiedzy poszukiwał w kronikach kościelnych, a także w starych niemieckich gazetach. Wydana w tym roku „Historia Szombierek” jest dotąd najobszerniejszą pracą na temat dziejów Szombierek. Częściowo wzorowana i oparta na historii miejscowości sprzed 20 lat, dzięki nowym materiałom, zawiera bardzo wiele nowych faktów.

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW

admin

Tragiczny wypadek na Frenzla

admin

Zatrzymany sprawca włamania do samochodu

admin
Trwa wczytywanie....