12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Złote gody Cateny
Śródmieście Wyróżnione

Złote gody Cateny

Kiedyś zdobyć rower było ciężko… – wspomina Zenon Kaszowicz, prezes Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego Catena. Jak miałem 7 lat, mój ojciec, który pracował w kopalni dostał przydział na rower i kupił mi pięknego „bałtyka”… Większość jednak składała rowery, zdobywając części od znajomych lub na złomowcach. Tam się dostało ramę, gdzie indziej koło, a jeszcze gdzie indziej kierownicę… Okazją do wspomnień były jubileuszowe obchody Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Catena”. W sobotę świętowano jego 50-lecie.

Jubileusz zbiegł się w czasie z obchodami Roku Turystyki Rowerowej, ogłoszonego przez Zarząd Główny PTTK. Rowerzyści zrzeszeni w klubie propagują turystykę rowerową w kraju i za granicą. Dawniej objeżdżaliśmy Polskę wzdłuż i wszerz. Normą były nasze wyprawy na przykład nad polskie morze, ale wyjeżdżaliśmy też za granicę. Podróżowaliśmy po Anglii i Holandii– opowiada Zenon Kaszowicz. I zaraz dodaje: Ale dawniej to były czasy, że jak jeden samochód minął nas po drodze w ciągu godziny, to było dobrze… Dziś takie wyprawy to ogromne ryzyko. Tiry jeżdżą nawet bocznymi drogami…

Niemniej członkowie klubu nie poddają się i nadal organizują wycieczki, zachowując na drodze wszelkie zasady bezpieczeństwa: przestrzegają przepisów ruchu drogowego i dbają o odpowiednie oświetlenie rowerów. W tym roku wybiorą się w Beskidy, okolice Lublińca, na Jasną Górę i Górę św. Anny. Wezmą udział także w 61. Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy, który odbędzie się w sierpniu w Ostrowie Wielkopolskim.

Klub liczy ok. 40 członków. Od 10 lat działa w nim także Roman Badura, Pełnomocnik Prezydenta Bytomia ds. Rowerzystów.Od lat udowadniamy bytomianom, że jazda rowerem jest świetnym sposobem na życie – mówi Badura. Bierzemy udział w rowerowych rajdach, zdobywamy zamki, zwiedzamy kościoły, wszędzie zabieramy ze sobą książeczki turystyczne.

Średnia wieku w klubie jest imponująca: 50+. To znaczy, że jazda rowerem to sport dla każdego, ale dołączyć do nas mogą także ludzie młodzi. Czekamy na chętnych w różnym wieku – zachęca Roman Badura.

50-lecie Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Catena” było także okazją do wręczenia odznaczeń i pamiątkowych dyplomów. Nagrodzono m.in. działania na rzecz propagowania turystyki, za co Złote Odznaki PTTK wręczono: Sławomirowi Hancowi i Waldemarowi Patrajowi, natomiast Srebrną Odznakę PTTK otrzymał Tomasz Blachcik.

um bytom/ fot. K.Kadis

Pozostałe wiadomości

Pożar od niedopałka papierosa

admin

Wręczenie Medali Miasta Bytomia [Zdjęcia]

admin

V Bieg Konstytucji 3-go Maja [Zdjęcia + Wideo]

admin
Trwa wczytywanie....