-0.1 C
Bytom
5 grudnia 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Złota godzina w fotografii – praktyczne wskazówki
Publicystyka

Złota godzina w fotografii – praktyczne wskazówki

zlota-godzina

Światło to jeden z najważniejszych czynników decydujących o ostatecznym efekcie wykonanego zdjęcia. Bez jego odpowiedniej jakości nawet zapierający dech w piersiach krajobraz i najpiękniejszy portret może pozostać ponury i bezbarwny. Z tego powodu tak ważne w fotografii jest wykorzystanie najlepszego okresu na robienie zdjęć tj. tzw. ,,złotej godziny”. O tym jaka pora w ciągu dnia jest najbardziej odpowiednia do robienia zdjęć i jak ją wykorzystać,dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Magiczna godzina w fotografii- kiedy jest i jak ją wyznaczyć

Złota godzina w fotografii to umowne określenie dwóch najważniejszych dla fotografa pór w ciągu dnia,w czasie których można uzyskać najciekawsze ujęcia. Jedna z nich występuje mniej więcej godzinę po wschodzie słońca, a druga godzinę przed zachodem słońca. Ich czas trwania i okres występowania nie są jednak stałe i zależą z jednej strony od położenia geograficznego danego miejsca, a z drugiej od pory roku. Im bliżej równika znajduje się fotografowane miejsce, tym czas ten jest krótszy, im dalej dłuższy. Zależność ta sprawia, że dokładne wyznaczenie ,,złotej godziny” może okazać się kłopotliwe. Kompasy, mapy i zegary, które wyznaczą czas wschodu i zachodu słońca są pomocne jednak znacznie łatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnie w tym celu opracowanych kalkulatorów online. Dzięki ich użyciu można w niezwykle precyzyjny sposób obliczyćkiedy wystąpi złota godzina w fotografii z uwzględnieniem konkretnej szerokości geograficznej.

Złota godzina w praktyce

Złotą godzinę w fotografii warto wykorzystać w trakcie wykonywania każdego rodzaju zdjęć plenerowych. Wykonując różne ujęcia osób,krajobrazów, budynków czy martwej natury możesz być sam zaskoczony tym, jak ciekawe efekty świetlne będziesz w stanie uzyskać. Zdaniem wielu zawodowych fotografów dobrze jest wykorzystać ,,poranną złotą godzinę” do fotografowania w plenerze dzieci, natomiast wieczorną do uwiecznienia romantycznych chwil jak śluby czy zaręczyny. Wtedy bowiem światło jest bardziej przesycone czerwonymi odcieniami co sprawia, że zdjęcia w sposób naturalny stają się nastrojowe, a przez to urzekające.

Szereg innych, cennych wskazówek na temat tego, jak najbardziej efektywnie wykorzystać ,,złote godziny” w fotografii znajdziesz w dalszej części artykułu, który jest dostępny na stronie: www.foto4u.pl

złota-godzina-bytom

Pozostałe wiadomości

Kontrakty różnic cenowych

admin

Planujesz remont? Przyda się kontener na gruz

admin

Po co nam hala?

admin
Trwa wczytywanie....