18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] Wokół masakry w Miechowicach w styczniu 1945 r.
Miechowice Śródmieście Zapowiedzi

[Zapowiedź] Wokół masakry w Miechowicach w styczniu 1945 r.

W ramach serii Bytomskie Spotkania Historyczne odbędzie się spotkanie z panią prokurator Ewą Koj (IPN Katowice) dnia 15 maja 2012 roku godzina 15:00. Gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Studenckiego, sala wykładowa III piętro.

PATRONAT BYTOMONLINE.PL

Masowe morderstwa, popełnione na cywilach przez wkraczającą do Miechowic wstyczniu 1945 r. Armię Czerwoną, stanowią jedną z tragiczniejszych kart tamtego czasu na Górnym Śląsku. Przez długie lata oficjalnie przemilczana,dopiero po 1989 r. masakra miechowicka stała się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej.

Do rekonstrukcji i zrozumienia tego, co faktycznie stało się w Miechowicach w styczniu 1945 r. przyczyniły się wydatnie publikacje Józefa Bonczola, naocznego świadka wydarzeń. Ale zbrodnia czerwonoarmistów stała się także przedmiotem postępowania prokuratorskiego: śledztwo w tej sprawie prowadził katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

O śledztwie w sprawie zbrodni w Miechowicach, jak też innych śledztwach IPN wKatowicach, dotyczących zbrodni komunistycznych, które miały miejsce na Górnym Śląsku u schyłku drugiej wojny światowej na V Bytomskich Spotkaniach Historycznych opowie pani prokurator Ewa Koj, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Instytucie Pamięci Narodowejw Katowicach. Spotkanie poprowadzi Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice).

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] Bytomski Nocny Rajd Rowerowy

admin

Srebrny pociąg powraca na tory

admin

Pieszy potrącony przy cmentarzu

admin
Trwa wczytywanie....