20.1 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] Wernisaż wystawy – „Polne Impresje”
Śródmieście Zapowiedzi

[Zapowiedź] Wernisaż wystawy – „Polne Impresje”

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Polne Impresje”, który odbędzie się 18 lutego o godz. 16.00 w bytomskiej Galerii Rotunda MBP.

Jarosław Blaminsky – Ur. 2 maja 1979 w Olsztynie. W 1999 ukończył PLSP w Olsztynie na kierunku „Wystawiennictwo”. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w Katedrze Sztuk Pięknych na kierunku „projektowanie Graficzne”.

W 2008 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem oraz tytuł Dip. Pro. Photo w The Institute of Professional Photography w Wielkiej Brytanii. Obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym oraz fotografią : fotografia dokumentująca koncerty i wydarzenia kulturalne (przez kilka lat główny dokumentator koncertów Dżemu), oraz portrety i makro. Autor i współautor kilku wystaw fotograficznych m.in. „Między bielą a czernią – Dzieciaki z Sanfilippo” (2008), „Dżem – 30 urodziny” (2009). Autor kilkunastu publikacji w magazynach fotograficznych ( „Fotografia i aparaty cyfrowa”, „Foto-Kurier”), oraz związanych ze sztuką. Zdobywca nagród m.in. III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rembrandt”, III miejsce oraz wyróżnienie w konkursie „Gliniada”, III miejsce oraz brązowy medal FIAP w V-tym międzynarodowym salonie „Martwa Natura w fotografii” (2011), Grand Prix w konkursie „XIV konkurs Budowle Obronne”- Wrocław 2011.Fotografie i prace graficzne Jarka wykorzystano w wielu opracowaniach, książkach, albumach, magazynach fotograficznych.

Makrofotografia stała się dla mnie odskocznią od hałasu koncertów, które dokumentowałem przez kilka ostatnich lat. Pozwoliła mi na odizolowanie się od codzienności, nauczyła cierpliwości i pełnego skupienia. Przeniosła mnie w zupełnie inny świat pozwalając mi tym samym na odkrywanie zadziwiających czasem wytworów natury, zwykle niewidocznych gołym okiem, bądź często mijanych przez nas w pośpiechu . Przy okazji daje mi też radość z podzielenia się widzami obrazami powstałymi z moich łąkowych wypraw.W moich pracach staram się odbiegać od przedstawiania według typowej definicji makrofotografii. Tak naprawdę nie zależy mi na tym, aby uzyskać jak największe powiększenie muszych oczu, czy pokazać strukturę budowy skrzydeł motyla. A jeśli już zdarzają się takie przedstawienia tematu to dążę do tego, że choć tego typu zdjęcia potrafią fascynować – nie stanowiły one większości wykonywanych przeze mnie prac.Jako, że zajęcia z malarstwa i rysunku towarzyszyły mi przez większą część mojej edukacji artystycznej, myślę, że to właśnie one mają bardzo duży wpływ na to w jaki sposób ukazuję dany temat w moich pracach (i mówię tu ogólnie, nie tylko o makrofotografii) i w jaki sposób podchodzę do poszczególnych tematów. Zwracam uwagę nie tylko na motyw przewodni, lecz także na zależności miedzy poszczególnymi elementami zdjęcia, na kompozycje, na barwę dążąc do uzyskania w moich pracach pewnego rodzaju „malarskości”. Przy wykonywaniu moich makro zdjęć wykorzystuje różnego rodzaju sprzęt optyczny, często stosuje nakładki na obiektywy domowej roboty czasami bardzo niskim nakładem finansowym tak, że mogłoby to wywołać śmiech zarówno z tego jak wyglądają jak i sposobu ich wykonania gdyby ktoś przyjrzał się temu stojąc z boku. Dla mnie jednak najważniejszy jest efekt jaki osiągam dzięki ich pomocy, bo to przecież on jest oceniany przez widza. Korzystam z pomocy programów graficznych do obróbki zdjęć, bo uważam, że po to są stworzone. Staram się jednak ograniczyć ich używanie do minimum, aby nie stać się ich niewolnikiem i w rezultacie nie być w stanie samodzielnie stworzyć żadnej z moich prac.Wystawa „Polne Impresje” pokazuje część prac powstałych w ostatnich 2 latach mojego obcowania z naturą. Poza owadami stawonogami, mięczakami znalazły się na niej także przedstawienia florystyczne oraz kompozycje abstrakcyjne.

Pozostałe wiadomości

Pijany próbował popełnić samobójstwo

admin

Już niedługo druga edycja „Lokalu na kulturę”

admin

XXVI Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna [Zdjęcia]

admin
Trwa wczytywanie....