4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] Tylko NIE Bytom! ELEVEN TIGERS i KOLEKTYW RADIOFONIA.FM
Dzielnice Śródmieście Wyróżnione Zapowiedzi

[Zapowiedź] Tylko NIE Bytom! ELEVEN TIGERS i KOLEKTYW RADIOFONIA.FM

ELEVEN TIGERS (Litwa) – Eleven Tigers to Jokūbas Dargis, litewski producent, a na co dzień kurier przemierzający rowerem ulice Londynu. Tam odkryła go Mary Anne Hobbs (BBC Radio 1) – gdy jeden z jego utworów trafił na antenę, posypały się propozycje występów w całej Wielkiej Brytanii. Wszystkiego, co wie na temat tworzenia muzyki przy pomocy komputera nauczył się sam, a swoją pasję w wykorzystaniu sprzętu elektronicznego i studiowanego nocami oprogramowania zawdzięcza m.in. fascynacji japońską animacją. Jego pierwsza płyta, „Clouds Are Mountains”, została wydana w roku 2010. To dopracowywana miesiącami w domowym zaciszu muzyka czerpiąca z tak różnych gatunków, jak sterylny, syntetyczny dubtech czy shoegaze’owy, pełen szumów i przesterowanych dźwięków post-rock. Nie brakuje tu również pięknych melodii, wynurzających się z ambientowej mgły. Już pierwsi recenzenci przepowiadali wydawnictwu status jednej z najlepszych płyt roku. Jak napisał David Stubbs dla portalu The Quietus: „oto odpowiedź na to, co dzieje się w muzyce po Burialu: nie żałoba i nieobecność, ale ugruntowana, afirmatywna teraźniejszość”. W październiku 2010 wystąpił w Krakowie w ramach festiwalu Unsound. Jego dynamiczny set wymieniany jest wśród najjaśniejszych momentów całej imprezy.

Lokalizacja grudniowej odsłony Tylko Nie Bytom jest jak zwykle wyjątkowa. Zabytkowa, przytłaczająca swoim rozmiarem i historią budowla od jakiegoś czasu jest stałym punktem na kulturalnej mapie Górnego Śląska. Nie mogliśmy pominąć tej niepowtarzalnej przestrzeni w poszukiwaniach miejsc dla Bytomia najważniejszych
i najbardziej charakterystycznych. Nie wyobrażamy sobie również lepszego miejsca na występ Eleven Tigers – apogeum możliwości nowych, muzycznych technologii umieszczamy w otoczeniu urządzeń pamiętających eksplozję industrializacji początku poprzedniego wieku. Nie może was tam zabraknąć.

TYLKO NIE BYTOM!

Według niektórych szeroko komentowanych przez media rankingów, Bytom jest najmniej atrakcyjnym miastem w Polsce. Negatywny stereotyp miasta stał się jego ikoną, wygrywającą w relacjach medialnych z wszelkimi pozytywnymi przekazami stąd wychodzącymi. Przez to w powszechnej opinii wizerunek Bytomia nie różni się od jego stereotypu, pomimo tego, że jest to fascynujące miasto, oferujące swoim mieszkańcom, turystom i innym kreatywnym przybyszom daleko bardziej stymulujący pobyt niż przereklamowane cukierkowe miasta i kurorty.

Dlatego też, zamiast bezskutecznie przekrzykiwać ów negatywny stereotyp, poprzez projekt „Tylko Nie Bytom!” Becek chce „ściągać” do magicznych miejsc miasta jak najwięcej twórczych, kreatywnych i otwartych ludzi, choćby tylko na chwilę. Będąc już na miejscu poczują ów niepowtarzalny klimat miasta, uwarunkowany jego wspaniałą historią, przemysłową przeszłością i poprzemysłową teraźniejszością. Miasta, którego bagaż dobrych
i złych doświadczeń stanowi obecnie jeden z jego największych atutów, często trywializowanych przez krótkie przekazy medialne.

Jednym z trzonów całorocznego cyklu wydarzeń jest prezentacja bytomskiej oraz okolicznej widowni dokonań najciekawszych artystów z kręgu muzyki alternatywnej z całego świata. Osią projektu jest seria dziewięciu koncertów odbywających się w najciekawszych z architektonicznego i historycznego punktu widzenia miejscach w całym mieście. M. in. w zabytkowej cechowni dawnej kopalni ”Rozbark”, być może Zakładach Przemysłu Odzieżowego ”Bytom”, neoromańskim kościele Św. Jacka. Może nawet w podziemiach szybu „Bolko”.

Wszędzie tam tworzyła się piękna historia Bytomia i właśnie tam warto prezentować publiczności najciekawsze artystyczne zjawiska muzyczne, niejednokrotnie wymykające się prostym kategoryzacjom. Pozwoli to jej zdefiniować te miejsca na nowo. Przyciągnięta chęcią posłuchania oryginalnych dźwięków oraz famą umarłego miasta przekona się, że współczesna kultura alternatywna zaadaptowana w miejscach, które pamiętają czasy największej świetności Bytomia, wytworzy pokłady energii porównywalne tylko z dawnymi zasobami czarnego złota.

mat. Becek

05.12.2010, godz. 19:00
EC Szombierki, ul. Kosynierów 30
bilety: 15/20 zł, becek.pl

Pozostałe wiadomości

Wpadli „pajęczarze”

admin

Ukradł telewizor. Był zbyt pijany, by z nim uciec

admin

Miasto chce samochód, czy już może samolot?

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X