12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] ROBERT KUŚMIROWSKI Muzeum Sztuki Zdeponowanej
Wyróżnione Zapowiedzi

[Zapowiedź] ROBERT KUŚMIROWSKI Muzeum Sztuki Zdeponowanej

Muzeum Sztuki Zdeponowanej/MSZ/ to jeden z ostatnich projektów Roberta Kuśmirowskiego. Jego pierwsza odsłona odbyła się ponad miesiąc jesienią ubiegłego roku w Neapolu, w Fundacji Morra Greco. Tam też został ujawniony proces powstawania MSZ oraz pokaz 12 pierwszych zdeponowanych dzieł.

Sześć z nich jest autorstwa samego artysty, pozostałe zaś m.in.: Romana Ondaka, Philipa Akkermana, Rafała Bujnowskiego, Jana Gryki, Jacka Wierzchosia i R.E. Acres. Pozyskane prace są przez Kuśmirowskiego komisyjnie niszczone, spalane i składane do urn, mieszczących się w specjalnie skonstruowanych modułach wystawowych. Jest to, jak sam artysta mówi: „prowadzenie usług publicznych na rzecz sztuki, polegające na uruchomieniu kompleksowego recyklingu, w zakresie likwidacji i komasowania sztuki, z prac niechcianych i nikomu niepotrzebnych”. W bytomskiej Kronice (będzie to czwarta odsłona projektu) pojawią się kolejne prace innych artystów, poddane działaniom Roberta Kuśmirowskiego.

Robert Kuśmirowski (ur. 1973) jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Debiutował w Galerii Białej w 2002 roku. W swoim dorobku ma dziesiątki wystaw w kraju i na świecie, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Zachęta w Warszawie, CSW Kronika w Bytomiu, Bunkrze Sztuki i Galerii Potockiej w Krakowie, Galerii Bielskiej BWA w Katowicach, Kunstverein w Hamburgu, Johnen&Schöttle w Kolonii, Van Abbe Museum w Eindhoven, Migros Museum w Zurichu, Barbican Art Gallery w Londynie, Hamburger Bahnhof w Berlinie. Jest laureatem Poszportu Polityki (2005).

mat. org.

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] Finał projektu „Bobrek Dance”

admin

Patronat BytomOnline.pl: Już w ten weekend Dni Bytomia! Sprawdź program.

admin

Kabaret Neo-Nówka w Beceku [Zdjęcia]

admin
Trwa wczytywanie....