4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] X Parada Pojazdów Zabytkowych już w najbliższą sobotę 21-go września
Śródmieście Wyróżnione Zapowiedzi

[Zapowiedź] X Parada Pojazdów Zabytkowych już w najbliższą sobotę 21-go września

Kilkudziesięcioletnie cadillaki, mercedesy, jaguary, czy popularne w PRL–u syrenki znów wyjadą na ulice Bytomia, przywołując wspomnienia minionych czasów. Do dziesiątej edycji Parady Pojazdów Zabytkowych został nieco ponad tydzień. Historia motoryzacji w przekroju i jubileuszowa moc atrakcji już 21 września na Rynku.

Pasjonaci starych samochodów i wiekowych jednośladów z całego kraju zjeżdżają się cyklicznie do Bytomia od 2004 roku. W pierwszych latach swoje pojazdy prezentowało kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku było ich ponad sto – mówi Piotr Jeleń z Galerii Motoryzacji i Techniki przy ulicy Strzelców Bytomskich 98, który od lat fotografuje paradę. Spotkałem ostatnio wielu stałych bywalców, którzy biorą udział w niemal każdej edycji imprezy, ale nie brakowało też nowych twarzy.

Choć nadal pokutuje pogląd, że motoryzacja jest domeną mężczyzn, na bytomską paradę przyjeżdża nie mało pań. Wiele z nich to zagorzałe pasjonatki, które dbają o swoje pojazdy niemal jak o własne dzieci – żartuje Jeleń. Należą do nich m.in.  panie z Zabrza, właścicielki Austina Mini Morris Chelsea, niejednokrotnie wystawianego na Rynku. To samochód limitowanej produkcji z lat 80. W Polsce zachował się tylko jeden taki egzemplarz.

Wizerunki niektórych uczestniczących w paradzie pojazdów zdobią obecnie ściany bytomskiej Galerii Motoryzacji i Techniki. To grafiki plastyka Andrzeja Wolfartha, który uwiecznia w ten sposób „cuda” motoryzacji, nagradzane w poszczególnych edycjach imprezy. Wśród nich nie mało jest wozów owianych legendą. Doceniony dwa lata temu Bentley S1 z 1956 roku to samochód barona angielskiego -opowiada pracujący w galerii Andrzej Gralka. Podróżowali nim najznakomitsi arystokraci z Wysp Brytyjskich.

Z wystawianymi co roku w Bytomiu samochodami wiąże się nie tylko mnóstwo ciekawostek z dziedziny historii, ale i techniki. Renault NN z 1925 roku, którego w ubiegłych latach mogliśmy podziwiać na Rynku ma drewnianą konstrukcję – zdradza Gralka. Przeciętny obserwator nie jest w stanie tego dostrzec, bo auto pokryte jest blachą.

Uczestników jubileuszowej X Parady Pojazdów Zabytkowych czeka jednak nie tylko zgłębianie tajników motoryzacji, ale i niesamowita zabawa. Dla kierowców szykujemy przejażdżki w alkohologoglach. Będzie też symulator dachowania i widowiskowy pokaz jazdy na jednym kole w wykonaniu członków Sekcji Monocyklistów z Chrzelic – mówi organizatorka imprezy Lidia Maj, naczelniczka Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.  Paradę uświetni pokaz mody dla zmotoryzowanych i występ zespołu TG BAND z Tarnowskich Gór. Tego nie można przegapić!

10.00 – Parking przy Urzędzie Miejskim w Bytomiu

11.00 – przejazd zabytkowymi autobusami na Dworzec Kolejki Wąskotorowej
– przejazd kolejką wąskotorową na teren lokomotywowni

– zwiedzanie obiektu
– zabawa drezyną kolejową

13.00 – powrót do Urzędu Miejskiego
– poczęstunek dla uczestników

14.30 – przejazd w asyście Policji na bytomski Rynek (ulicami: Chrzanowskiego, Strzelców Bytomskich, Wrocławską, Kolejową, pl. Wolskiego, Karola Miarki, Chorzowską, Witczaka, Piłsudskiego, Podgórną do Rynku)

RYNEK

Od 12.00 do 17.00
– konkursy dla mieszkańców i najmłodszych
– konkurs z nagrodami dla publiczności (wybór przez publiczność najładniejszego pojazdu)
– wybór najciekawszego pojazdu – nagroda Prezydenta Bytomia
– symulator dachowania
– przejazd w alkohologoglach (dla osób dorosłych posiadających prawo jazdy)
– pokaz fryzur i mody motoryzacyjnej przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Usługowo – Rzemieślniczych, Technikum Fryzjerskiego z Bytomia oraz Instytut Urody MMM z Bytomia
– „jedno koło” – pokaz jazdy motocyklem w wykonaniu Sekcji Monocyklistów z Chrzelic

15.00 – wjazd i prezentacja samochodów zabytkowych (ciepły poczęstunek dla uczestników)

16.30 – wręczenie uczestnikom okolicznościowych upominków i nagród

17.00 – występ zespołu TG BAND z Tarnowskich Gór

 

Pozostałe wiadomości

Nietrzeźwy przewoził dzieci samochodem – uderzył w drzewo

admin

[Zapowiedź] Olena i czarny kot – gość specjalny Szymon Majewski

admin

Teatromania 2012: Titus Andronicus 2.0 – recenzja

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X