12.4 C
Bytom
23 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] KINO ZAANGAŻOWANE – pokazy filmów
Wyróżnione Zapowiedzi

[Zapowiedź] KINO ZAANGAŻOWANE – pokazy filmów

08.10., piątek, godz. 18.00 – wieczór palestyński
– „Rachel” (Francja, Belgia 2008, reż. Simone Bitton, 100 min.)
Simone Bitton urodziła się w Maroku w 1955 roku. Mieszka w Paryżu. Jest autorką ponad 15 filmów dokumentalnych. Historia Rachel Corrie, 22-letniej Amerykanki, aktywistki ruchu pokojowego, która zginęła pod gąsienicami izraelskiego buldożera, próbując przeszkodzić w niszczeniu palestyńskich domów w strefie Gazy w 2003 roku. Wypadek czy morderstwo? Refleksja na temat politycznej utopii i młodzieńczego idealizmu.

– „Gaza/Sderot: Kroniki sprzed wojny” (Izrael, Palestyna 2009, 52 min.)
To przede wszystkim projekt internetowy, który miał pokazać, jak wygląda codzienne życie zwykłych ludzi po obu stronach granicy: w palestyńskiej Gazie i izraelskim Sderot. Jak żyje się pod ostrzałem rakiet? Filmowe relacje, kręcone przez dwie ekipy – palestyńską i izraelską – zamieszczane były w internecie od 26 października do 23 grudnia 2008 roku. Ten internetowy serial dokumentalny przeznaczony był nie tylko dla mieszkańców tych miast, którym miał pomóc zrozumieć siebie nawzajem, ale także dla wszystkich zainteresowanych problematyka bliskowschodnią.

09.10., sobota, godz. 18.00 – Etiudy o emigrantach
– „Przyjdź do mnie” (Polska 2009, reż. Ewa Banaszkiewicz, 30 min)
Asia, młoda Polka z Białorusi, przyjeżdża do Polski aby zamieszkać ze swoim chłopakiem Piotrem. Kiedy odkrywa, że w mieszkaniu Piotra mieszka jego nowa dziewczyna, Asia zostaje bez noclegu. Włócząc się zagubiona po zimowych ulicach Warszawy, w barze z kebabami Asia poznaje nastolatka Habiba. Zaprzyjaźnia się szybko z zauroczonym nią chłopcem, co staje się dla niej jedynym sposobem na przeżycie…

– „Hanoi-Warszawa” (Polska 2009, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 27 min.)
Młoda Wietnamka Mai Anh przedostaje się do Polski przez zielona granicę. Teraz musi już tylko dostać się do Warszawy. Tam czeka na nią narzeczony, tam czeka ją lepsze życie, tam spełnią się jej marzenia. Podróż Mai Anh przez Polskę to podróż przez piekło upokorzeń i przemocy. Młoda dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i na własna rękę, bez grosza przy duszy i bez znajomości języka, próbuje dostać się do stolicy.

– “Bezkresna granica” (Meksyk 2007, reż. Juan Manuel Sepulveda, 82 min.)
Co roku setki tysięcy mieszkańców Ameryki Środkowej przyjeżdżają do Meksyku: to ich przystanek w drodze do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Opowieść o ich determinacji i nadziei, choć dla wielu z nich ta wędrówka wydaje się nie mieć końca. Współczesny exodus. Co ich spotyka w drodze do ziemi obiecanej?

koordynatorzy Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku: Stanisław Ruksza i Joanna Wowrzeczka-Warczok.

WSTĘP WOLNY

Materiały CSW Kronika

Pozostałe wiadomości

Śmiertelne potrącenie rowerzysty

admin

[Aktualizacja] Motocyklistka potrąciła pieszą – kobieta zmarła

admin

[Zapowiedź] XXIV Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna

admin
Trwa wczytywanie....