18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] Bytom na szóstkę, czyli promocja tras turystycznych
Zapowiedzi

[Zapowiedź] Bytom na szóstkę, czyli promocja tras turystycznych

Wśród miast najczęściej odwiedzanych przez turystów, Bytom pewnie blado wypada w porównaniu z Krakowem czy Wrocławiem. Jest za to bodaj najprężniej rozwijającym się ośrodkiem alternatywnej turystyki. Miłośnikom postindustrialnych eskapad na myśl o Bytomiu serce bije mocniej. Ale myli się ten, kto myśli, że Bytom tylko poprzemysłowym dziedzictwem stoi…

Chcąc na nowo odkryć uroki tego najstarszego na Śląsku miasta, warto wybrać się 29 maja na Rynek, gdzie zaprezentowane zostanie sześć miejskich tras turystycznych. Na mapie znajdziemy sześć miejskich ścieżek turystycznych, które prezentują najciekawsze miejsca w Bytomiu.

I tak na trasie nr 1 nazwanej „Staromiejską” zwiedzający będą mogli zobaczyć unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny, przebieg dawnych murów obronnych, a także przykłady bytomskiej architektury secesyjnej czy modernistycznej. Trasa nr 2 „Na Wzgórze św. Małgorzaty” zabierze z kolei turystów do kolebki miasta, gdzie w XII w. znajdował się gród bytomski.

Żółtym szlakiem oznaczona została trasa nr 3 prezentująca architekturę Rozbarku, a niebieskim szlak nr 4 pod nazwą „Bytom nostalgiczny 1870-1945”. Pod tą intrygującą nazwą twórcy trasy ukryli m.in. bytomskie kościoły: św. Trójcy i Podwyższenia Krzyż Św., a także szereg ciekawych budowli w stylach: secesyjnym, modernistycznym i historyzującym. Trasa nr 5 oznaczona kolorem czarnym prowadzi przez północną część Śródmieścia.

Tam też zwiedzający będą mieli okazji zobaczyć 44-metrową wieżę ciśnień przy ul. Oświęcimskiej, zabytkowy gmach byłej Akademii Pedagogicznej oraz modernistyczne osiedla z końca lat 20. XX w. Ostatnią propozycją jest trasa nr 6 „Postindustrialna-rowerowa”. Jak nietrudno się domyślić –inspiracją do jej utworzenia były wycieczki w ramach Alternatif Turistik.

Na szlaku znajdują się wszystkie bytomskie skarby architektury przemysłowej i nie tylko… Wycieczki będą obsługiwać przewodnicy zrzeszeni w Kole Przewodników Turystycznych PTTK w Bytomiu. W ramach promocji tras turystycznych odbędzie się także gra miejska „Tropiciele na szóstkę”, w której będą mogli wziąć udział wszyscy chętni, którzy zgłoszą się w

dniu imprezy między 12.00 a 18.00.

Gracze będą mieli za zadanie ruszyć śladem ciekawych miejsc, które znajdują się na wspomnianych trasach turystycznych. W programie imprezy nie zabraknie też kiermaszu promującego materiały dotyczące propozycji wycieczek po Bytomiu, a także części artystycznej, podczas której wystąpią: Happy Crew, Passat oraz EKT Gdynia. Początek imprezy o 9.00 na Rynku.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Źródło:

Pozostałe wiadomości

Lodowisko na Rynku – dostępne już od 20grudnia

admin

[Zapowiedź] KINO ZAANGAŻOWANE – pokazy filmów

admin

Bytom: Wampiriada – nietypowa akcja krwiodawstwa

admin
Trwa wczytywanie....