16.9 C
Bytom
7 października 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] 13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego
Wyróżnione Zapowiedzi

[Zapowiedź] 13. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

Dwadzieścia jeden koncertów z udziałem artystów polskiej i światowej sceny muzycznej. Już w czwartek, 8 listopada rusza festiwal, który ukaże publiczności bogactwo rodzimej muzyki na czele z dziełami G.G. Gorczyckiego.

Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od wielu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar i udział znakomitych artystów, których koncerty wysłuchuje każdego roku kilkanaście tysięcy osób. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której przybliżono program imprezy oraz idee przyświecające tegorocznej edycji imprezy.

13. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a to za sprawą artystów o międzynarodowym uznaniu. Tegoroczny festiwal wpisuje się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stąd też jego motto: Wieki Niepodległej Kultury – mówi Adam Wesołowski, dyrektor festiwalu.

Jak mówią twórcy, na festiwal złoży się wiele wydarzeń, które wzmocnią narodową tożsamość i utrwalą polskie dziedzictwo kulturowe, w tym uczczą jubileusze polskich kompozytorów, także poprzez prawykonania ich dzieł. Ponadto specjalnie na zamówienie festiwalu odbędzie się wiele premierowych koncertów.

Bytomską odsłonę festiwalu zaplanowano na sobotę, 10 listopada w Operze Śląskiej, gdzie mariaż muzyki barokowej i współczesnej pokazany zostanie poprzez wykonanie specjalnie przygotowanej industrialnej wersji III Koncertu Brandenburskiego Jana Sebastiana Bacha oraz Sinfonii industrialnej Adama Wesołowskiego. A wszystko to w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Hobarta Earle’a.

W piątek, 16 listopada, muzyka barokowa zabrzmi w kościele Św. Trójcy. Publiczność wysłucha wówczas dzieł muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej w wykonaniu Baroque Collegium 1685. Od kilku lat tradycją festiwalu jest występ Capelli Cracoviensis. Wystąpi ona w Bytomiu już 17 listopada w kościele Wniebowstapienia Pańskiego w Szombierkach.

W sali Adama Didura w Operze Śląskiej 22 listopada wystąpi młoda chorwacka pianistka Mia Pecnik, która zaprezentuje m.in. dzieła Beethovena i Chopina. 1 grudnia w Operze Śląskiej będziemy świadkami kolejnej symbiozy czasów na przykładzie dzieł Jana Sebastiana Bacha i Arvo Pärta w wykonaniu gwiazdy tegorocznej edycji – kontratenora Andreasa Scholla, któremu towarzyszyć będzie orkiestra z Wielkiej Brytanii – London Baroque.

Tydzień później, 8 grudnia na dziedzińcu Sądu Rejonowego przy ul. Piekarskiej 1 zabrzmią kompozycje Karola Szymanowskiego, G. G. Gorczyckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Arvo Parta czy Wojciecha Kilara.

Koncert finałowy  odbędzie się  9 grudnia w sali koncertowej NOSPR w Katowicach. Ponad 170 artystów z Polski i Ukrainy: soliści Julia Alexeeva (sopran), Alla Poznyak (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Jarosław Kitala (baryton) wraz z Narodową Orkiestrą Filharmoniczną w Odessie i Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją amerykańskiego dyrygenta Hobarta Earle’a, wykonają najznakomitsze dzieło w historii muzyki – słynną IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena z „Odą do radości”. Koncert dopełni Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Szymanowskiego.

Dofinansowano ze środków gminy Bytom, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorami festiwalu są: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System S. A., Elektrobudowa S. A., Santander Bank Polska oraz Grupa 3S.

Więcej na: www.gorczycki.pl.
Zdjęcie: Hubert Klimek

Pozostałe wiadomości

Bytomskie działania „NURD”

admin

Kabaret Neo-Nówka w Beceku [Zdjęcia]

admin

Masz pomysł – masz firmę

admin
Trwa wczytywanie....