0.1 C
Bytom
27 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Żabi kraj, Dolinki Podkrakowskie, Pszczyna – Śląsk na urlop
Publicystyka

Żabi kraj, Dolinki Podkrakowskie, Pszczyna – Śląsk na urlop

Śląsk często kojarzy się z krajobrazem przemysłowym, kominami, zanieczyszczonym powietrzem. Jednak w tym rejonie aż roi się od perełek architektury, malowniczych widoków i szlaków rowerowych. Wraz z portalem Noclegowo.pl podpowiemy jak spędzając urlop na Śląsku.

 

Zachęcająco brzmi nazwa Dolinki Podkrakowskie? W tym wypadku urokliwa nazwa jest ściśle kompatybilna z faktycznym urokiem regionu. Położone są na pograniczu Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Garbu Tenczyńskiego. Część z nich jest oblegana przez amatorów wspinaczki na skałkach, ale z powodzeniem można znaleźć miejsca spokojne, niezadeptane przez turystów. Okolica pobudza wyobraźnię wapiennymi tworami przypominającymi to olbrzymy, to zwierzynę ukrytą pośród wąwozów. Mikryty, pelmikryty i pelsparyty,biolity – każdy fascynat geologii wie dlaczego ciągnie go w tej rejony. Dla reszty na zachętę niech wystarczą te tajemnicze nazwy… Przy okazji warto dowiedzieć się czym jest sparytowy kalcyrudyt organodetrytyczny. W tym celu polecamy wybrać się do regionu skupiającego bogactwo skał wapiennych, Jury – Podlesic leżących pod masywem Góry Zborów. Kierując się do Zawiercia można zobaczyć unikalne dzieło przyrody – Okiennik Wielki, jak sama nazwa wskazuje ogromne okno w skale. Imponujący widok, będący wizytówką Jury.

 

Kolejna malownicza nazwa to Żabi kraj – zwyczajowe określenie terenów od Skoczowa do Goczałkowic Zdroju. Wymarzone miejsce do wycieczek rowerowych, są tutaj wyznaczone trasy, pomiędzy jeziorami, groblami, alejkami. Obowiązkowym ekwipunkiem jest aparat fotograficzny – są tu rzadkie gatunki ptaków. Natomiast z Goczałkowic Zdroju można płynąć przez Wisłę kajakiem aż do Bierunia. Będąc w tych okolicach zajrzyjmy do Pszczyny, która słynie nie tylko z fantastycznej nazwy, ale może się również pochwalić zabytkiem wysokiej klasy, jakim jest zamek w Pszczynie wraz z parkiem. Odbywają się w nim festiwale, koncerty i przeróżne wystawy czasowe. W Pszczynie można zafundować sobie ekskluzywny weekend nocując w odrestaurowanych wnętrzach. Kuchnia, jak sława niesie, sprosta wygórowanym oczekiwaniom. Miejsce jest też znakomitą bazą wypadową do wycieczek po okolicy.

 

Kolejnym interesującym punktem na mapie zamków śląskich jest Bielsko-Biała i tutejszy zamek, stanowiący niegdyś centrum miasta. Legenda głosi że, to książę opolski Kazimierz jest jego budowniczym. Przez wieki zamek pełnił funkcję strategiczną – będąc ośrodkiem dla lokalnych władz, strzegł granicy czesko-polskiej, a następnie austriacko-polskiej. Aktualnie w zamku w Bielsku-Białej znajduje się muzeum, będące Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Jest w posiadaniu ciekawej kolekcji militariów.

 

Nie pozostaje nic innego, jak przekonać się na własnej skórze, jaki jest Śląsk, którego nie znacie.

Pozostałe wiadomości

Poznajcie zumbę czyli sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek.

admin

Jak analizować ofertę lokat bankowych?

admin

KWW ProjektBytom.pl: Szpital nr 1 w Bytomiu to bomba z opóźnionym zapłonem. Czy podzielimy los Gryfina ?

admin
Trwa wczytywanie....