Rozwój integracji sensorycznej ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dziecka. Rzutuje na jego przyszłość! Choć proces integracji sensorycznej trwa całe życie, pierwsze lata rozwoju są kluczowe. Nieprawidłowe reakcje na dźwięki i dotyk oraz zaburzenia w postrzeganiu przestrzeni mogą sprawić dziecku wiele trudności w szkole i w latach późniejszych. Dlatego warto zaopatrzyć się w zabawki sensoryczne, które kupisz w sklepie ekomaluch.pl.
Zabawki rozwojowe – integracja sensoryczna
Integracja zmysłów to proces stopniowy. Należy więc dobierać zabawki sensoryczne przeznaczone dla dzieci w danym wieku. To nie wszystko! Ważne jest, aby zadbać o umiar. Z drugiej strony – niewystarczający dostęp do wrażeń również nie jest dobry. Powinno się zapoznawać malucha z jednym wrażeniem jednocześnie. Pomocne będą delikatne, ekologiczne zabawki. Niemowlak nie powinien słuchać głośnej muzyki, lecz delikatnego szelestu grzechotek i specjalnych przytulanek sensorycznych. Świetnym rozwiązaniem są także wszelkie piłki i maskotki wyposażone w wypustki. Takie zabawki sensoryczne wspierają rozwój zmysłu dotyku. Układanki drewniane, książeczki materiałowe i gry memo wspierają rozwój pamięci i myślenia analitycznego. Na uwagę zasługują wszystkie zabawki sensoryczne, tworzone z myślą o dobru dziecka. Nie bez powodu najbardziej cenione są ekologiczne zabawki rozwojowe, kreatywne i bezpieczne. Sporządzane są z certyfikowanych materiałów, tkanin, drewna lub tworzyw pozbawionych substancji toksycznych.
Dlaczego integracja sensoryczna jest ważna?
Nadwrażliwość lub niewrażliwość sensoryczna są bardzo problematyczne. Nadwrażliwość na dźwięki sprawia, że dziecku przeszkadzają nawet szmery i szepty. W środowisku szkolnym, gdzie panuje duży gwar, dziecko może mieć duże problemy z koncentracją. Z kolei maluch o niewystarczająco wykształconej wrażliwości na dźwięki będzie wykazywać tendencje do podnoszenia głosu i poszukiwania wrażeń dźwiękowych. W przypadku wystąpienia niewrażliwości na dotyk, dziecko będzie zainteresowane każdym przedmiotem, znajdującym się obok. Wszystkie rzeczy w pobliżu mogą odwracać uwagę malucha od istotnych spraw, takich jak treść lekcji. W sytuacji nadwrażliwości, dziecku mogą przeszkadzać różne aspekty, nawet elementy odzieży i bliskość innych osób. Oprócz tego, występują problemu z planowaniem poruszania się w przestrzeni. Niektóre dzieci nie dostrzegają zagrożenia, inne boją się wykonywać ćwiczenia za zajęciach.
Warto zadbać o optymalne warunki integracji sensorycznej od pierwszego miesiąca życia. Harmonijny rozwój sprzyja budowaniu indywidualnego charakteru, bez zbędnych problemów w odbiorze świata. Na szczęście, możliwy jest rozwój poprzez zabawę kolorowymi, pięknymi zabawkami. Zaufaj specjalistom i dobierz zabawkę sensoryczną idealną dla Twojego dziecka.