25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Zabawki sensoryczne, czyli wsparcie prawidłowego rozwoju
Publicystyka

Zabawki sensoryczne, czyli wsparcie prawidłowego rozwoju

Rozwój integracji sensorycznej ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dziecka. Rzutuje na jego przyszłość! Choć proces integracji sensorycznej trwa całe życie, pierwsze lata rozwoju są kluczowe. Nieprawidłowe reakcje na dźwięki i dotyk oraz zaburzenia w postrzeganiu przestrzeni mogą sprawić dziecku wiele trudności w szkole i w latach późniejszych. Dlatego warto zaopatrzyć się w zabawki sensoryczne, które kupisz w sklepie ekomaluch.pl.

Zabawki rozwojowe – integracja sensoryczna

Integracja zmysłów to proces stopniowy. Należy więc dobierać zabawki sensoryczne przeznaczone dla dzieci w danym wieku. To nie wszystko! Ważne jest, aby zadbać o umiar. Z drugiej strony – niewystarczający dostęp do wrażeń również nie jest dobry. Powinno się zapoznawać malucha z jednym wrażeniem jednocześnie. Pomocne będą delikatne, ekologiczne zabawki. Niemowlak nie powinien słuchać głośnej muzyki, lecz delikatnego szelestu grzechotek i specjalnych przytulanek sensorycznych. Świetnym rozwiązaniem są także wszelkie piłki i maskotki wyposażone w wypustki. Takie zabawki sensoryczne wspierają rozwój zmysłu dotyku. Układanki drewniane, książeczki materiałowe i gry memo wspierają rozwój pamięci i myślenia analitycznego. Na uwagę zasługują wszystkie zabawki sensoryczne, tworzone z myślą o dobru dziecka. Nie bez powodu najbardziej cenione są ekologiczne zabawki rozwojowe, kreatywne i bezpieczne. Sporządzane są z certyfikowanych materiałów, tkanin, drewna lub tworzyw pozbawionych substancji toksycznych. 

Dlaczego integracja sensoryczna jest ważna?

Nadwrażliwość lub niewrażliwość sensoryczna są bardzo problematyczne. Nadwrażliwość na dźwięki sprawia, że dziecku przeszkadzają nawet szmery i szepty. W środowisku szkolnym, gdzie panuje duży gwar, dziecko może mieć duże problemy z koncentracją. Z kolei maluch o niewystarczająco wykształconej wrażliwości na dźwięki będzie wykazywać tendencje do podnoszenia głosu i poszukiwania wrażeń dźwiękowych. W przypadku wystąpienia niewrażliwości na dotyk, dziecko będzie zainteresowane każdym przedmiotem, znajdującym się obok. Wszystkie rzeczy w pobliżu mogą odwracać uwagę malucha od istotnych spraw, takich jak treść lekcji. W sytuacji nadwrażliwości, dziecku mogą przeszkadzać różne aspekty, nawet elementy odzieży i bliskość innych osób. Oprócz tego, występują problemu z planowaniem poruszania się w przestrzeni. Niektóre dzieci nie dostrzegają zagrożenia, inne boją się wykonywać ćwiczenia za zajęciach. 

Warto zadbać o optymalne warunki integracji sensorycznej od pierwszego miesiąca życia. Harmonijny rozwój sprzyja budowaniu indywidualnego charakteru, bez zbędnych problemów w odbiorze świata. Na szczęście, możliwy jest rozwój poprzez zabawę kolorowymi, pięknymi zabawkami. Zaufaj specjalistom i dobierz zabawkę sensoryczną idealną dla Twojego dziecka. 

Pozostałe wiadomości

Aleja Gospodarcza wzbudza zaufanie

admin

Robimy remont mieszkania

admin

W pierwszej dziesiątce, ale na szarym końcu

admin
Trwa wczytywanie....