4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Wystawa „Bytom znany i nieznany – Tajemnice Placu Grunwaldzkiego”
Zapowiedzi

Wystawa „Bytom znany i nieznany – Tajemnice Placu Grunwaldzkiego”

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na pierwszą wystawę z cyklu  „Bytom znany i nieznany”,  pt. „Tajemnice Placu Grunwaldzkiego”. Otwarcie wystawy nastąpi 28 kwietnia, o godzinie 13.00.

Jest  to wystawa archeologiczno-historyczna, która prezentuje dawne i obecne tajemnice jednego z najstarszych bytomskich placów. Wszystkich nie będziemy zdradzać, gdyż mamy nadzieję, że odkryją je Państwo sami zwiedzając ekspozycję. Ekspozycja przybliża historię jednego z najstarszych bytomskich placów, który od dawna fascynował archeologów i historyków. Przypuszczano, że właśnie tutaj w średniowieczu mógł znajdować się zamek Piastów bytomskich. Na temat zamku i jego lokalizacji wypowiadało się w przeszłości wielu historyków, aż wreszcie rozstrzygnięcie przyniosły badania archeologiczne w roku 2004, potwierdzające tę hipotezę. W pierwszej sali zaprezentowane zostaną zatem zabytki odkryte  podczas badań przeprowadzanych w latach 1939, 1957, 1992, 2004 i zostanie przedstawiona ich historia. Wśród ponad 100 eksponatów, należących do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i pozyskanych podczas wspomnianych badań, widzowie zobaczą m.in. fragmenty ceramiki z XIII w., naczynia z XIV i XV wieku, groty bełtu kuszy z XIV w. Nie zabraknie też informacji o historii zamku bytomskich Piastów.

Druga część wystawy ukazuje dzieje placu Grunwaldzkiego. Około roku 1800, gdy rozpoczęto systematyczne burzenie rozsypujących się murów miejskich, plac zmienił swoje oblicze. W 1809  roku wybudowano pierwszą synagogę, której poświęcenie nastąpiło przed dwustu laty – 16 września 1810 r. Wokół placu szybko zaczęto stawiać murowane budynki, których właścicielami byli przeważnie Żydzi, a zatem wystawa przybliży fragment bogatej historii żydowskiej gminy wyznaniowej. Na podstawie zachowanych akt budowlanych zrekonstruowano wygląd poszczególnych pierzei, ilustrując go bogatym materiałem fotograficznym i rycinami.  Wystawa opowie o historii kamienic, o mieszczących się w nich sklepach, zakładach i instytucjach, przybliży historię właścicieli poszczególnych kamienic. Wystawa zilustruje ciekawą, a mało znaną, część  historii  materialnej Bytomia, dopełniając tym różnorodny i bardzo ciekawy obraz dziejów górnośląskich miast.

Wystawa czynna do końca czerwca 2010

Foto: Synagoga bytomska wybudowana w 1889 roku według projektu architekta
Freudinga z Berlina. Pocztówka z lat 30. XX wieku.
Własność Czesław Czerwiński
Źródło: Materiały Prasowe MG

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] 3 Bytomski Półmaraton

admin

[Zapowiedź] XVIII Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna

admin

Śląski Teatr Tańca zaprasza od 30 czerwca. Rusza Międzynarodowa Konferencja Tańca!

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X