Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na pierwszą wystawę z cyklu „Bytom znany i nieznany”, pt. „Tajemnice Placu Grunwaldzkiego”. Otwarcie wystawy nastąpi 28 kwietnia, o godzinie 13.00.
Jest to wystawa archeologiczno-historyczna, która prezentuje dawne i obecne tajemnice jednego z najstarszych bytomskich placów. Wszystkich nie będziemy zdradzać, gdyż mamy nadzieję, że odkryją je Państwo sami zwiedzając ekspozycję. Ekspozycja przybliża historię jednego z najstarszych bytomskich placów, który od dawna fascynował archeologów i historyków. Przypuszczano, że właśnie tutaj w średniowieczu mógł znajdować się zamek Piastów bytomskich. Na temat zamku i jego lokalizacji wypowiadało się w przeszłości wielu historyków, aż wreszcie rozstrzygnięcie przyniosły badania archeologiczne w roku 2004, potwierdzające tę hipotezę. W pierwszej sali zaprezentowane zostaną zatem zabytki odkryte podczas badań przeprowadzanych w latach 1939, 1957, 1992, 2004 i zostanie przedstawiona ich historia. Wśród ponad 100 eksponatów, należących do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i pozyskanych podczas wspomnianych badań, widzowie zobaczą m.in. fragmenty ceramiki z XIII w., naczynia z XIV i XV wieku, groty bełtu kuszy z XIV w. Nie zabraknie też informacji o historii zamku bytomskich Piastów.
Druga część wystawy ukazuje dzieje placu Grunwaldzkiego. Około roku 1800, gdy rozpoczęto systematyczne burzenie rozsypujących się murów miejskich, plac zmienił swoje oblicze. W 1809 roku wybudowano pierwszą synagogę, której poświęcenie nastąpiło przed dwustu laty – 16 września 1810 r. Wokół placu szybko zaczęto stawiać murowane budynki, których właścicielami byli przeważnie Żydzi, a zatem wystawa przybliży fragment bogatej historii żydowskiej gminy wyznaniowej. Na podstawie zachowanych akt budowlanych zrekonstruowano wygląd poszczególnych pierzei, ilustrując go bogatym materiałem fotograficznym i rycinami. Wystawa opowie o historii kamienic, o mieszczących się w nich sklepach, zakładach i instytucjach, przybliży historię właścicieli poszczególnych kamienic. Wystawa zilustruje ciekawą, a mało znaną, część historii materialnej Bytomia, dopełniając tym różnorodny i bardzo ciekawy obraz dziejów górnośląskich miast.
Wystawa czynna do końca czerwca 2010
Foto: Synagoga bytomska wybudowana w 1889 roku według projektu architekta
Freudinga z Berlina. Pocztówka z lat 30. XX wieku.
Własność Czesław Czerwiński
Źródło: Materiały Prasowe MG