Oficjalnie wmurowali kamień węgielny pod nową strażnicę. Ma powstać do 2020 roku

, Oficjalnie wmurowali kamień węgielny pod nową strażnicę. Ma powstać do 2020 roku

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej strażnicy oraz ceremonia podpisania aktu erekcyjnego przypieczętowały w miniony wtorek realizację ogromnej i wyczekiwanej nie tylko przez bytomskich strażaków inwestycji przy ul. Łużyckiej. 

Cieszę się, że wieloletnie starania o pozyskanie tutejszego terenu zakończyły się sukcesem i wkrótce stanie tu nowoczesna strażnica – mówił podczas uroczystości prezydent Damian Bartyla. To swoiste zwieńczenie wieloletnich starań o stworzenie nowego kompleksu, który będzie nie tylko komfortową siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, ale miejscem rozwoju strażaków oraz prężnej działalności szkoleniowej i antykryzysowej – dodał prezydent Bartyla.

Nowa strażnica powstanie przy ulicy Łużyckiej, na terenie który należał do KWK Centrum. Starania o ten teren trwały 7 lat. Dzięki zaangażowaniu prezydenta Damiana Bartyli oraz ówczesnego wicewojewody Andrzeja Pilota udało się ten 2,5-hektarowy teren przekazać bytomskim strażakom.

Nowa strażnica będzie składała się z trzech segmentów:

Segment A – trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej z zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi i pomieszczeniem WZK Urzędu Miejskiego.

Segment B – dwukondygnacyjny budynek Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ODO, magazynami itp.

Segment C – jednokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne i wieża.

Zgodnie z umową wszystkie prace powinny zostać zakończone do końca października 2020 roku. Wartość inwestycji to prawie 25 mln zł. Fundusze w całości pochodzą z budżetu państwa w ramach „Programu modernizacji służb mundurowych 2017 – 2020”.

Warto wspomnieć, że obecna siedziba strażaków ma ponad 100 lat (pochodzi z 1904 roku) i jest w bardzo złym stanie technicznym. Z nową siedzibą strażacy wiążą spore nadzieje. Nie tylko poprawią się ogólne warunki pracy. Zwiększy się też bezpieczeństwo mieszkańców. Warto podkreślić, że od kilku lat to bytomska jednostka ratowniczo – gaśnicza jest najczęściej w kraju wzywaną do zdarzeń. Statystycznie wyjeżdża na akcję co trzy godziny.

Komentarze

komentarze/y