Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto

, Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto

ZOBACZ TAKŻE: CENTRUM HANDLOWE AGORA BYTOM OTWARTE!

W sercu 750-letniego Bytomia powstaje nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom. Na 25 tysiącach m2 pow. handlowej znajdzie się około 120 różnorodnych sklepów, supermarket, biura, kino oraz sala widowiskowa.

Położona na skrzyżowaniu trzech osi miasta – handlowej, kulturalnej i parkowej – Agora Bytom nawiązuje strukturą przestrzenną do historycznej, kwartałowej zabudowy Bytomia. Bryłę galerii podzielono na 3 bloki połączone wewnętrznymi pasażami, które spotykają się w zadaszonych, przeszklonych atriach.

, Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto

Znajdujący się przed Agorą Plac Kościuszki, zwany kiedyś Bulwarem, po gruntownej rewitalizacji będzie bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem dla zaprojektowanych wewnątrz galerii pasaży i atriów. Na placu tym znajdą się ogródki kawiarniane, ławeczki ocienione drzewami, zaś główną jego atrakcją będzie fontanna z ciekawym programem pokazów wodnych. Dzięki tej aranżacji Plac Kościuszki odzyska swój historyczny kształt i znaczenie.

, Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto

Bożena Fedas-Frączek, dyrektor w firmie Braaten+Pedersen Plus Partners podkreśla, że Agora Bytom połączy w sobie handel, usługi, rozrywkę, gastronomię z kulturą i biznesem. Tą różnorodnością funkcji nawiąże do wielkomiejskich tradycji Bytomia. Na pięciu poziomach znajdzie się około 120 atrakcyjnych sklepów, w dwóch wielkich atriach będzie można podziwiać nowoczesną rzeźbę, oraz zabytki wydobyte z Placu Kościuszki podczas wykopalisk archeologicznych. Inwestor przewiduje, że przestrzeń ta stworzy ulubione miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i jego okolic.

Inwestor galerii Agora Bytom, duńska firma Braaten+Pedersen plus Partners ma bardzo duże doświadczenie w budowie galerii handlowych w centrach miast. Jan Olav Braaten, dyrektor inwestycji podkreśla, iż filozofią firmy jest rewitalizacja istniejących przestrzeni miejskich poprzez nadanie im nowoczesnego charakteru.

Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Bytomia pomyślałem, że to miasto potrzebuje czegoś nowego, co ożywi śródmieście i przyciągnie do niego ludzi z okolicy. Dlatego podczas tworzenia całego projektu towarzyszyło nam poczucie społecznej odpowiedzialności oraz chęć zachowania wysokiego standardu.

, Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto

W zakresie technicznym zarówno architektura samej Agory i parkingu, jak i architektura przestrzeni publicznej wokół tych obiektów, są zaprojektowane na najwyższym poziomie,
a detale dopracowano z troską o przyszłych użytkowników. Wszystkie materiały zastosowane przy budowie Agory Bytom, oraz należącego do niej parkingu, są najwyższej jakości.
Ich kolorystyka oraz wygląd są eleganckie i dobrze komponują się z otaczającą je architekturą miasta. Składa się na nie głównie kamień naturalny, okładziny ceramiczne, żeliwo i stal, które mają zapewnić długie i dobre użytkowanie tych przestrzeni.

, Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto

Otwarcie obiektu zaplanowano na listopad 2010 roku. Wartość inwestycji szacowana jest na 90 mln euro.

Źródło: Materiały prasowe Braaten+Pedersen

Komentarze

komentarze/y

About Redakcja

Redakcja Portalu BytomOnline.pl. Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

View all posts by Redakcja →

One Comment on “Nowoczesna galeria handlowa Agora Bytom zmieni poprzemysłowe miasto”

  1. szkoda że aqua parku nie zaprojektowali . W radomiu jest super galeria z basenem . Jak widać interesy ważniejsze niż zdrowie bytomian

Dodaj komentarz