Anepigrafy. Krajobraz znikający

, Anepigrafy. Krajobraz znikający
„Anepigrafy. Krajobraz znikający” – pod taką nazwą odbył się dziś w Biurze Promocji Miasta wernisaż wystawy prac Bogusława Hajdy i Krzysztofa Habdasa, którzy za pomocą fotografii i prac malarskich zaprezentowali zmiany, jakie na przestrzeni 20 lat poczyniła likwidacja obiektów postindustrialnych. Pomysł rejestrowania zmian, jakie zachodziły w śląskiej przestrzeni narodził się w 2006 r., kiedy w dość szybkim czasie kończyła swój żywot KWK Rozbark – mówił Bogusław Hajda.

Tak więc prace Hajdy to nieabstrakcyjny obraz przedstawiający pustkę po szybach wyciągowych czy wyburzonych poprzemysłowych zabudowaniach, na których miejsce wdarła się natura w postaci dziko rosnących samosiejek. Z kolei obrazy Krzysztofa Habdasa obnażają to, co wskutek gospodarczych przeobrażeń Śląsk stracił na zawsze: górniczą kulturę i tradycje, które ukształtowały tożsamość regionu. Na płótnach widzimy liczne odniesienia do orkiestr górniczych, postaci w galowych strojach, niegdyś tak oczywistych – dziś traktowanych jako folklor.

Projekt tych dwóch artystów obrazujący powolne umieranie kopalni, a wraz z nią środowiska, którego była żywicielem, w tym namacalnym, jak również metafizycznym sensie, uzmysławia, jak wiele dzieje się wokół, czasem cicho i niepostrzeżenie…

Źródło/Tekst: , Anepigrafy. Krajobraz znikający

Foto: Wojciech Bryński

Komentarze

komentarze/y

About Redakcja

Redakcja Portalu BytomOnline.pl. Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

View all posts by Redakcja →

Dodaj komentarz