16.9 C
Bytom
7 października 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » „Wolność kocham i szanuje” na 96. rocznicę odzyskania niepodległości
Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

„Wolność kocham i szanuje” na 96. rocznicę odzyskania niepodległości

Tradycją stało się, że setki biało-czerwonych flag w oknach i na ulicach już kilka dni wcześniej obwieszcza, że zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku, w tym wyjątkowym dniu bytomianie postanowili uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście rozpoczęły się o godzinie 11:11. Wtedy to, w parku im. Kahla odbył się okolicznościowy bieg. Uczestnicy ubrani w białe i czerwone koszulki utworzyli „żywą” flagę Polski. Dla swoich fanów i wszystkich mieszkańców Bytomia kabaret „Paka Rycha” przygotował fantastyczny spektakl historyczny, który mogliśmy zobaczyć w BCK.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności”. Następnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta za Ojczyznę. O godzinie 17 z ulicy Pułaskiego wyruszył pochód złożony z władz miasta, parlamentarzystów, radnych Rady Miejskiej, pocztów sztandarowych, pododdziału 34. dywizjonu obrony powietrznej z Bytomia, harcerzy, policjantów, strażników miejskich i tłumnie zgromadzonych mieszkańców miasta. Celem przemarszu był Pomnik Wolności, pod którym odbyła się oficjalna część uroczystości. Do zgromadzonych przemówił prezydent Bytomia Damian Bartyla. Przypomniał o tym jak ważne jest to święto i że dzisiejszy patriotyzm powinien objawiać się dbaniem o rozwój naszego państwa i polepszaniem poziomu życia jego mieszkańców. Żołnierze oddali trzykrotnie salwę honorową, zawyły też syreny. Przybyłe delegacje bytomskich instytucji miejskich, ugrupowań politycznych, szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń biznesowych, sportowych i kulturalnych złożyły kwiaty pod pomnikiem.

7 listopada w Bytomskim Centrum Kultury odbył się, zorganizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości koncert zespołu O!Ela! Chłopcy z Placu Broni. Grupa wykonała patriotyczne ballady ze wspaniałymi słowami nie żyjącego lidera Chłopców z Placu Broni – Bogdana Łyszkiewicza.

Dokładnie 96 lat temu w lasku Compiégne pod Paryżem zawarto między Niemcami a państwami ententy zawieszenie broni, formalnie kończące I Wojnę Światową. Data ta stała się symbolem wydarzeń, które w tym czasie doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności. Po raz pierwszy Święto Niepodległości 11 listopada obchodzono w 1937 roku.

Pozostałe wiadomości

Aktualizacja: Pechowy piątek: zawaliły się fragmenty trzech budynków w Bytomiu

admin

Jechali po alkoholu

admin

Fioletowi reporterzy Milki odwiedzili Bytom

admin
Trwa wczytywanie....