25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Wernisaż wystawy „Święci – atrybuty i symbole” [Zdjęcia]
Dzielnice Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

Wernisaż wystawy „Święci – atrybuty i symbole” [Zdjęcia]

Świętego, i to nie jednego, spotkać było można dziś w Muzeum Górnośląskim, gdzie otwarta została wystawa „Święci – atrybuty i symbole”.

Jak odróżnić św. Franciszka od św. Wojciecha, a św. Klarę od św. Barbary? Trzeba znać symbole i atrybuty poszczególnych świętych oraz mieć świadomość ich roli. Prezentowana wystawa pomyślana została jako rodzaj przewodnika czy klucza, za pomocą, którego zwiedzający będzie mógł uzyskać podstawowe informacje na temat wybranych świętych.

Często te figury i rzeźby wydają się być prawie identyczne, a jedyną szansą rozpoznania danej postaci jest znajomość detali ubioru, atrybutu lub elementu związanego z jej życiem i działalnością (w tym godła czy symbolu). – Wcześniejsze pokolenia raczej nie miałyproblemów w odróżnianiu poszczególnych świętych, różnych przedstawień Matki Boskiej czy Trójcy Świętej. Dzisiaj postępująca laicyzacja społeczeństwa powoduje, że wiedza ta nie jest już tak oczywista i powszechna. Spośród prezentowanych świętych szczególnie interesującymi są: św. Izydor, patron rolników z atrybutami – aniołem, który orze za niego, gdy święty modli się przy przydrożnej figurze i pługiem; św. Barbara, patronka m.in. dobrej śmierci, górników, architektów, kowali, murarzy, tkaczy czy więźniów; św. Franciszek, patron Akcji Katolickiej, ekologów, tapicerów…– tłumaczy Marcin Ogrocki, kurator wystawy.

Wystawa jest też pretekstem do pokazania kolekcji religijnego, ludowego malarstwa i rzeźby z przełomu XIX i XX wieku, jednej z najciekawszych i najcenniejszych w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawę będzie można oglądać do 15 lutego.

Materiały Muzeum Górnośląskiego
Foto: W. Bryński

Pozostałe wiadomości

Becekobus już jeździ po mieście. Dziś odwiedził Rynek

admin

Krótko: KIO oddala skargę Alby

admin

[Zapowiedź] Art Blaut Academy MAROKO 2011

admin
Trwa wczytywanie....