2.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Warunki programu „Mieszkanie dla młodych”
Publicystyka

Warunki programu „Mieszkanie dla młodych”

Młodzi ludzie wraz z wchodzeniem w dorosłość, potrzebują warunków do zakładania rodzin i usamodzielniania się. Nie nastąpi to, jeśli nadal będą mieszkać z rodzicami. Według Eurostatu w Polsce aż 41% osób w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami. Przekładając to na liczby jest to aż 2,5 mln osób. Dlatego też państwo od stycznia 2014 roku wprowadziło program „Mieszkanie dla młodych” dofinansowujący zakup mieszkania przez młodych ludzi. Jest to kontynuacja prowadzonego do grudnia 2012 roku podobnego programu „Rodzina na swoim”.

 

Warunki kredytu z dofinansowaniem

Aby spełnić warunki MdM, czyli mieszkania dla młodych i ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego, trzeba nie przekroczyć 35 roku życia; w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego z małżonków. Nie można posiadać innego mieszkania, także w przeszłości i cena upatrzonego przez nas lokum nie może przekroczyć wskaźnika, jaki został określony przez prawo dla danej lokalizacji. Bank udzieli w takim przypadku kredytu na co najmniej 50% ceny mieszkania, na nie mniej niż 15 lat. Ponadto są limity co do metrażu. Zakup na rynku pierwotnym dla mieszkania nie może być większy niż 75 m2 lub 100 m2 dla domu jednorodzinnego, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 – jeżeli nabywca posiada minimum troje dzieci. Aby otrzymać taką pomoc finansową trzeba spełnić pewne warunki określone w ustawie. Musi to być kredyt złotówkowy na okres co najmniej 15 lat w kwocie stanowiącej co najmniej 50% ceny zakupu nieruchomości.

Wsparcie dla rodzin wielodzietnych

Rząd dodatkowo wesprze rodziny, które korzystały z programu MdM, w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie, czwarte lub kolejne dziecko. Wypłata dodatku wynoszącego 5% wartości wkładu własnego będzie jednorazowa niezależnie od ilości dzieci.

Gdzie szukać informacji?

Na stronie http://www.mieszkanie-dla-mlodych.pl. można znaleźć wiele cennych porad odnośnie korzystania z programu, aktualności z rynku mieszkaniowego, poradnik hipoteczny czy nieocenione dla każdego, kto zastanawia się nad wspomaganiem się kredytem hipotecznym, kalkulatory. Szybko i nie wychodząc z domu można porównać kredyty hipoteczne. Każdy, kto brał kiedykolwiek pieniądze z banku, wie jak ciężko jest się samemu zorientować w mnogości ofert i że w takiej sytuacji pomoc eksperta jest nieoceniona.

Pozostałe wiadomości

Podróże nie muszą być drogie!

admin

Mieszkanie z kredytu ubezpieczysz sam. Nie musisz korzystać z oferty banku

admin

W pierwszej dziesiątce, ale na szarym końcu

admin
Trwa wczytywanie....