20.1 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Urządzanie domowej pralni
Publicystyka

Urządzanie domowej pralni

Może zastanawialiście się kiedyś nad stworzeniem własnej, domowej pralni? Jeśli nie, być może warto przemyśleć ten pomysł, zwłaszcza jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na konkretny projekt domu. W niniejszym artykule przyjrzyjmy się jak i dlaczego warto urządzić funkcjonalną pralnie.

 

Urządzenie w domu oddzielnej pralni pozwala na zachowanie ładu i porządku oraz wprowadzenie lepszej organizacji. Niektóre projekty domów przewidują takie rozwiązania, w innych przypadkach można urządzić pralnię samodzielnie. O czym należy pamiętać podczas planowania takiej przestrzeni?

Pralnia zaplanowana jeszcze przed budową domu jest oczywiście najbardziej wygodnym rozwiązaniem. W takim przypadku zwykle jest to pomieszczenie na parterze, którego drzwi prowadzą na taras lub ogród, aby latem umożliwić wygodne wywieszenie prania na podwórku. W większych domach pralnia może być połączona także z wyspecjalizowaną suszarnią. W domach, w których nie planowano pralni jako oddzielnego pomieszczenia, często możliwe jest urządzenie jej na poddaszu lub też w piwnicy. Dostęp do takiego pomieszczenia jest nieco mniej wygodny, ale nadal spełnia ono swoje funkcje.

Aby domowa pralnia spełniała swoje funkcje, konieczne jest wyposażenie jej w określone elementy. Najbardziej podstawowym z nich jest oczywiście pralka. W miarę możliwości dobrze jest zaopatrzyć się w dwie pralki, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić czas związany z przygotowywaniem kolejnych partii prania. Przyda się także umywalka – pozwoli on namoczyć przed praniem ubrania, które tego wymagają, przyda się też oczywiście przy praniu ręcznym, a także pozwoli po prostu opłukać ręce, które miały kontakt z substancjami piorącymi. Warto zadbać także o zapewnienie sobie blatów, aby ułatwić sobie organizację pracy. Mogą one posłużyć do sortowania ubrań, składania ubrań już wypranych i wysuszonych oraz wielu innych zadań.

Z dodatkowych akcesoriów, bez których funkcjonowanie pralni jest znacznie utrudnione, istotne są miski różnej wielkości. Przydadzą się one podczas sortowania prania, namaczania podczas prania wstępnego, prania ręcznego i wielu innych zadań. Szczególnie docenią je osoby, których pralnia urządzona jest na poddaszu lub w piwnicy – dzięki miskom przenoszenie ubrań będzie znacznie ułatwione. Odnosi się to przede wszystkim do ubrań, które dopiero przenoszone są do suszenia – trudno jest ciężkie, mokre pranie transportować w rękach.

Typowym elementem wyposażenia pralni są kosze na brudne ubrania. Ich ilość zależy od sposobu, w jaki sortujemy ubrania – najczęściej spotyka się dwa kosze, na ubrania ciemne i jasne, można także dodać kosz na ubrania kolorowe, które mogą zafarbować inne. W zależności od preferencji pralnię można wyposażyć także w deskę do prasowania i żelazko, aby wszystkie prace związane z ubraniami wykonywać w jednym miejscu w domu.

Należy pamiętać także o suszarni – umieszczenie stelażowych stojaków na pranie lub też zamontowanie sznurków podwieszonych pod sufitem nie są czasochłonnymi ani drogimi rozwiązaniami. Warto pamiętać o tym, że suszące się pranie powoduje podniesienie wilgotności powietrza, dlatego też należy robić to w pomieszczeniach, w których wilgotność nie jest nadmierna. Niektórzy chętnie wykorzystują suszące się pranie jako nawilżacz powietrza.

Pralnia jest też dobrym miejscem do przechowywania rzeczy takich jak np. odkurzacze i inne pomoce związane z utrzymywaniem domu. Warto jednak zadbać o to, aby ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Nie chodzi o to, aby zamienić pralnię w graciarnię, a o to, aby ułatwić sobie codzienną organizację.

Wyposażenie domu w oddzielną pralnię ułatwia wiele codziennych obowiązków. Pomaga zadbać o porządek i organizację oraz usprawnia wykonywanie różnych prac. Warto zadbać o wygospodarowanie choć niewielkiego pomieszczenia – szybko zauważymy, jak wygodne jest to rozwiązanie.

 

Pozostałe wiadomości

Jaki tuner DVB-T wybrać?

admin

Wybieramy odpowiednie biuro dla firmy.

admin

W biurze liczy się nie tylko design.

admin
Trwa wczytywanie....