25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Teatromania2012: Eduardo Okamoto – „Teraz i w godzinę, gdy nadejdzie nasza kolej”
Fotoreportaze Śródmieście

Teatromania2012: Eduardo Okamoto – „Teraz i w godzinę, gdy nadejdzie nasza kolej”

Spektakl Eduardo Okamoto nawiązuje do autentycznej historii: 23 lipca 1993 roku w finansowym sercu Rio de Janeiro, przy słynnym kościele Candelaria spało 72 bezdomnych dzieci. Policja zamordowała ośmioro z nich. Wydarzenie wstrząsnęło opinią publiczną, wywołało wiele komentarzy w mediach, ale pomimo tego statystyki są nadal alarmujące.

Według nich w 2003 roku w Campinas (gdzie mieszka Eduardo Okamoto) co miesiąc ośmioro do dziesięciorga dzieci padało z rak oddziałów śmierci. Do 2003 roku zamordowanych zostało kolejnych 40 dzieci z grona ocalałych  tamtej nocy. Dlaczego więc „rzeź kandelaryjska” wywołała taki wstrząs, choć tak mało mówi się o tym, że codziennie w Brazylii giną niewinne dzieci i młodzi ludzie?

Odpowiedź brzmi: tym razem zbrodnia dokonała się tuż obok „zwykłych” ludzi, niemal na progach ich domów. Zrealizowana niezwykle skromnymi środkami i oparta na doskonałym aktorstwie prezentacja sprawia, że dociera do nas prawda o Brazylii nie tylko tej znanej z karnawału, ale też takiej, w której wiele osób codziennie walczy o przetrwanie w dzielnicach nędzy.

tekst: Becek
fot.: Wojciech Bryński 

Pozostałe wiadomości

Bytom: Wypadek na przejściu dla pieszych

admin

Szantowisko 2011 [Zdjęcia]

admin

XXXIX Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna. Zdjęcia

admin
Trwa wczytywanie....