21.9 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Teatromania 2011: Teatr.DOC – „Godzina osiemnaście”
Fotoreportaze Recenzje Śródmieście

Teatromania 2011: Teatr.DOC – „Godzina osiemnaście”

Mroźny, październikowy wieczór warto spędzić z przyjaciółmi przy rozgrzewającej herbacie. Niestety, znajomi nie zawsze bywają osiągalni o godzinie 20. Dla tych, którzy nie lubią spędzać wieczorów samotnie w domu, a za swego wiernego towarzysza uważają sztukę, Bytomskie Centrum Kultury w ramach Teatromanii przygotowało ciekawy zamiennik.

„Godzina osiemnaście” to spektakl w reżyserii Michaiła Ugarowa, przedstawiony przez rosyjski Teatr.DOC, który mieliśmy okazję obejrzeć właśnie dzisiaj. Na scenie zaprezentowało się siedmiu bohaterów w towarzystwie narratora, ukazując reakcję na wydarzenie dotyczące walki jednostki o własne prawa, jednak zależnej od aparatu państwowego.

Tematem sztuki było zajście, które miało miejsce w moskiewskim więzieniu o nazwie „Matrosskaja Tiszina”. W listopadzie 2009 roku zmarł tam 37-letni Siergiej Magintskij. Przebywając rok w areszcie i oczekując na rozprawę, gdyż został osadzony bez wyroku skazującego, był torturowany i poniżany. Nie mógł liczyć na pomoc lekarską, odmówiono mu nawet wrzątku do przyrządzenia ciepłego posiłku.

Inscenizacja została ukazana w bardzo charakterystyczny sposób. Aktorzy wcielili się w osoby odpowiedzialne za śmierć oskarżonego w śledztwie prawnika, a widownia miała osądzić ich poczynania. Każdy z grających dostał możliwość wypowiedzenia się na temat tego niefortunnego wydarzenia.

Sztuka porusza wiele aspektów życia codziennego: społeczną znieczulicę, skrajny egoizm, przestrzeganie prawa, poczucie odpowiedzialności, umiejętność bycia człowiekiem i reagowania na cudzą krzywdę. Pocieszający jest fakt, że nawet teatr zabiera głos w takich sprawach, które wciąż mają miejsce w XXI wieku. Sprawach, które budzą w nas skrajne uczucia. Dysponujemy pełną dokumentacją tego przypadku – zostały zachowane skargi Siergieja, jego dziennik, akta sądowe, lecz to nadal wydaję się być za mało…

W.H , W.B

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] 11. Parada Pojazdów Zabytkowych

admin

[Aktualizacja] Motocyklistka potrąciła pieszą – kobieta zmarła

admin

[Zapowiedź] Silesian Skate Show Part II 2011

admin
Trwa wczytywanie....