18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Świąteczny tramwaj ponownie w Bytomiu
Fotoreportaze Wyróżnione

Świąteczny tramwaj ponownie w Bytomiu

Stary, zabytkowy tramwaj N zawitał znów do Bytomia w ramach akcji „Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim”. W jego środku zobaczyć można szopkę z kukiełkami z lat 80.XX w, której budynek wzorowany jest na architekturze kościółka w Łękawicy. Szopkę oraz drewniane kukiełki wykonali Józef i Anna Hulka.  Prezentowana na wystawie gwiazda zdobiona wycinankami i pomponami z kolorowej bibuły oraz głowa  kozy  są również autorstwa Józefa Hulki z Łękawicy koło Żywca.

W dotychczasowych edycjach świątecznej jazdy przybliżono tradycje świętowania Bożego Narodzenia na Śląsku. Tym razem ukazano  w jaki sposób świętowali i świętują nasi najbliżsi sąsiedzi  – Górale żywieccy. Na Żywiecczyźnie inaczej ozdabiało się drzewko bożonarodzeniowe, na wigilię przygotowywano nieznane na Śląsku potrawy oraz pielęgnowano inne obrzędy jak choćby wciąż kultywowany zwyczaj kolędowania w żywych teatrach.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1.600 osób, podczas ostatniej około 3.500.

Do Bytomia, na Pl. Sikorskiego świąteczny tramwaj zawita jeszcze dwa razy: 31 grudnia oraz 4 stycznia.

Pozostałe wiadomości

Bytom: Oficjalne otwarcie podwórka przy Brzezińskiej

admin

[Zapowiedź] [Patronat] Tylko NIE Bytom! – Koncerty ASI MINA (Polska) i Kumisolo (Francja)

admin

Zanurz się w Agorze

admin
Trwa wczytywanie....