18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Strażnicy mają już zwiększone uprawnienia
Wyróżnione

Strażnicy mają już zwiększone uprawnienia

– Dzięki znowelizowanej ustawie o strażach gminnych i powiatowych strażnicy miejscy nie mają już wątpliwości z interpretacją przepisów, które dotyczą ich uprawnień – mówi Artur Paczyna, Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu. Na ich wprowadzenie przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy – dodaje.

Nowe przepisy to większa odpowiedzialność, ale strażnicy od 24 grudnia ubiegłego roku podczas pełnienia służby mogą czuć się pewniej. Choć prawo strażników miejskich do używania paralizatorów w przypadku obrony koniecznej i zagrożenia życia, nadal budzi wiele emocji i wątpliwości, komendant zapewnia – nie ma powodu do obaw.

– Bytomscy strażnicy miejscy przeszli odpowiednie przeszkolenia, a paralizatory, którymi dysponują nie zagrażają życiu – mówi. Obecnie kilku funkcjonariuszy przechodzi szkolenia uprawniające do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, bo od kilku dni pojazd straży miejskiej, który uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia ludzkiego, może jechać na sygnale, by szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Kolejną nowością jest użycie konia jako środka przymusu bezpośredniego. Straż miejska na koniach to dla bytomian nie nowość, niemniej nie można wykluczać, że w przyszłości patrole konne pojawią się także na ulicach, nie tylko jako środki transportu. – Z pomocą koni strażnicy mogą przywracać porządek publiczny podczas zbiegowiska czy wszcząć pościg za osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa – informuje Paczyna.

Zgodnie z nowymi przepisami strażnicy miejscy mogą też legitymować mieszkańców, przeszukiwać podręczne przedmioty i bagaże zatrzymanych, dokonywać kontroli osobistej osób podejrzanych. Na przykład w przypadku znalezienia niebezpiecznego przedmiotu u osoby podejrzanej, strażnicy nie muszą już wzywać policji, a to zdecydowanie skraca procedury.

Uprawnienia strażników miejskich przed wprowadzeniem nowelizacji Ustawy o strażach gminnych i powiatowych, na pewno nie budziły respektu wśród opryszków, którzy – choć sami łamią prawo – doskonale wiedzą, czego nie może zastosować wobec nich policja, czy straż miejska. – Pamiętajmy, że funkcjonariusze niejednokrotnie podejmują interwencje z narażeniem życia. Posiadanie paralizatora, czy możliwość przeszukania osoby podejrzanej, na pewno zmieni nastawienie i wzbudzi respekt wobec strażników – mówi komendant Paczyna.

Źródło:

Foto:

Straż Miejska Bytom

Pozostałe wiadomości

Katastrofa prezydenckiego samolotu. Lista osób na pokładzie

admin

Użyła gazu łzawiącego w sklepie

admin

Wielki finał ITF Futures Bytom Open 2014

admin
Trwa wczytywanie....