2.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Zapowiedź] [Patronat] Oddaj krew w Atrium Plejada
Miechowice Wyróżnione Zapowiedzi

[Zapowiedź] [Patronat] Oddaj krew w Atrium Plejada

Centrum Handlowe Atrium Plejada w Bytomiu wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic zapraszają na kolejną edycję akcji krwiodawstwa.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 października w godz. 11.00-16.00. Krew może oddać każda zdrowa, pełnoletnia i nieprzyjmująca na stałe leków osoba w wieku do 65 lat, ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Aby oddać krew należy mieć ze sobą dowód osobisty i być po lekkim posiłku. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy w roku. Kandydat na krwiodawcę wypełnia kwestionariusz medyczny, zawierający pytania o stan zdrowia i przechodzi badania wstępne, w tym badanie lekarskie. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Aby oddać krew należy mieć ze sobą ważny dowód tożsamości. Podczas dwóch ostatnich akcji w mobilnym ambulansie ustawionym przed Atrium Plejada udało się zebrać 7200 ml. krwi.

Akcja krwiodawstwa w Atrium Plejada organizowana jest w ramach rocznej umowy o współpracy podpisanej z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) z Katowic. Mobilny ambulans RCKiK będzie zaparkowany na parkingu przed Atrium Plejada w każdą drugą sobotę miesiąca.

Krew jest lekiem ratującym ludzkie życie i może zostać wytworzona tylko z krwi drugiego człowieka. Wykorzystuje się ją przy transfuzjach podczas operacji, czy do wytwarzania leków krwiopochodnych. Krew podaje się osobom poparzonym, pacjentom z anemią, chorym na nowotwory, ofiarom urazów i wypadków. Obecnie nie ma substytutu dla ludzkiej krwi, a każdego roku zapotrzebowanie na nią rośnie o 8,6 proc, gdy tymczasem liczba dawców wzrasta zaledwie o około 3,6 proc.

Jedna jednostka krwi (450 ml) może uratować życie nawet trzem osobom.

 

Wydarzenie pod patronatem portalu BytomOnline.pl

Pozostałe wiadomości

Bytomskie Wydarzenie Roku 2011 – Wyniki

admin

VII Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych 27-28 luty

admin

Znikneła rzeźba z elewacji jednej z bytomskich kamienic

admin
Trwa wczytywanie....