16.9 C
Bytom
7 października 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Segregacja będzie bardziej opłacalna? Są propozycje zmian w uchwale „śmieciowej”
Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

Segregacja będzie bardziej opłacalna? Są propozycje zmian w uchwale „śmieciowej”

Obniżka do 8 złotych za odbiór śmieci segregowanych – to jedna z propozycji zmian w uchwale „śmieciowej”, którą poznali dziennikarze na dzisiejszej konferencji w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Od początku mówiliśmy, że zrobimy wszystko, by opłata była niższa – mówi prezydent Damian Bartyla. Teraz jesteśmy już gotowi na taką decyzję, bo sprawdziliśmy, jak działa nowy system gospodarki odpadami i wyciągnęliśmy wnioski.

Na razie za śmieci segregowane płacimy 11,20 zł, ale konsultacje nad obniżką już trwają. Wraz z taką zmianą zarządcy nieruchomości będą musieli ponownie złożyć do Urzędu Miejskiego deklaracje o wysokości opłaty. Ma to być jednak łatwiejsze. Aktualnie pracujemy nad nowym, uproszczonym drukiem – mówi Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia. Dodatkowo zamierzamy umożliwić przekazanie deklaracji do Urzędu Miejskiego drogą elektroniczną.

Mieszkańców czeka jeszcze jedna nowość. Ucieszą się z niej zwłaszcza ci, którym brakuje oddzielnych pojemników na szkło i plastik, bo tak segregowali śmieci jeszcze przed rewolucją „śmieciową”. Wkrótce znowu będą mieli taką możliwość.Planujemy rozbudować obecny system oparty na trzech pojemnikach, tak by selektywna zbiórka odpadów była bardziej efektywna – wyjaśnia Panek. Tam, gdzie to możliwe, staną tzw. dzwony na opakowania szklane i pojemniki siatkowe na plastikowe butelki.

Bytomianie zdążyli się już przyzwyczaić, że do pojemnika czarnego wrzucamy odpady zmieszane, do brązowego – biodegradowalne, zaś do zielonego – szkło, papier, plastik i metal. Dwa miesiące to jednak za mało, by gospodarka odpadami była bez zarzutów. Mieszkańcy najczęściej zgłaszają brak dostatecznej ilości i pojemności  pojemników, ich przepełnienie i nieporządek wokół nich, a także ich  niewłaściwe oznakowanie. Odbiór odpadów nie zawsze jest też zgodny z harmonogramem – wymienia wiceprezydent. Za te uchybienia miasto nalicza wykonawcy kary umowne. Na razie rozliczyliśmy firmę za pierwszy miesiąc pracy, czyli za wrzesień.

Przypomnijmy, za odbiór śmieci w Bytomiu odpowiada konsorcjum trzech firm z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w roli lidera. Jak twierdzi jego prezes, Rafał Pamuła, mimo trudności obserwowanych niemal w każdym mieście w Polsce, nowy system z tygodnia na tydzień działa lepiej. Świadczy o tym choćby liczba interwencji mieszkańców Bytomia. Na początku było ich kilkadziesiąt dziennie, dziś jest kilka – mówi.

fot. A.Janocha

Pozostałe wiadomości

BeCeKoBus 2011: Warsztaty artystyczne [Zdjęcia]

admin

Policyjna akcja „Czerwone światło” [Zdjęcia + Wideo]

admin

Międzynarodowa szajka rodzinna

admin
Trwa wczytywanie....