20.1 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Rynek transferów pieniężnych
Publicystyka

Rynek transferów pieniężnych

Jednym z większych problemów, jakie napotykają imigranci, niezależnie od tego, czy w Wielkiej Brytanii, czy w dowolnym innym kraju Europy lub świata są zagadnienia dotyczące ogólnie rzecz biorąc przechowywania pieniędzy oraz dokonywania różnego rodzaju płatności i przelewów. W tym artykule postaramy się przyjrzeć temu zagadnieniu i zaproponować kilka podstawowych rad pozwalających ułatwić sobie życie.

Utrudnienia związane z bankowością tradycyjną

Zacznijmy od tego, że w wielu przypadkach osoby przebywające w danym kraju (dla ułatwienia załóżmy, że mówimy o Wielkiej Brytanii) w celach zarobkowych, niezależnie od tego, czy tymczasowo, czy też na stałe mogą napotkać na problem z bardzo trywialnym zadaniem, jakim jest założenie rachunku bankowego w brytyjskim banku. Jeśli nie dysponujesz obywatelstwem brytyjskim oraz adresem zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, to w przeważającej większości banków nie będziesz w stanie założyć sobie rachunku osobistego, co może znacząco utrudnić Ci życie codzienne – choćby otrzymywanie wynagrodzenia za pracę.

Jeśli natomiast dysponujesz już rachunkiem bankowym w banku brytyjskim, to i tak niektóre rodzaje transakcji mogą się okazać albo długotrwałe, albo kosztowne. Załóżmy na przykład, że część zarobionych pieniędzy chciałbyś przesyłać do rodziny w Polsce – w takim przypadku całość robi się dość skomplikowana, bo naturalnie na rachunku Twoje zgromadzone finanse są wyrażone w funtach brytyjskich. Aby dokonać przelewu na konto złotówkowe w polskim banku musisz po pierwsze zgodzić się na przewalutowanie – jednorazowe przez polski bank przy odbieraniu płatności w funtach lub dwukrotne, raz przez bank pośredniczący, z funtów na euro, a drugi raz przez polski bank z euro na złotówki.

bytomonline.pl 1

Oczywiście nie jest żadną nowością, że przy każdej operacji przewalutowania tracisz sporą sumę, bo bank wykorzystuje niższy od oficjalnego kurs waluty, a do tego pobiera dla siebie prowizję od operacji. Kolejne opłaty dotyczą samej transakcji zagranicznej, mogą być naliczane zarówno przez bank nadawcy, jak i odbiorcy – w efekcie nie należą do rzadkości przypadki, gdy odbiorca przelewu otrzymuje 10kwotę wynikową niższą o 10-20%, niż została wysłana. Należy do tego jeszcze dodać czas realizacji wynoszący niekiedy nawet ponad tydzień i dopiero teraz widzimy, jak problematyczna może być to kwestia.

Podobne problemy dotyczą praktycznie wszystkich krajów świata, nie tylko Wielkiej Brytanii. Znacznie gorzej jest na przykład w krajach zaliczanych do grona rozwijających się, gdzie rynek transakcji finansowych jest znacznie mniej rozbudowany i nie są wcale rzadkością sytuacje takie, jak ogromne opłaty za korzystanie z kart płatniczych lub kredytowych, czy też konieczność realizowania płatności osobiście w oddziale banku, jako że banki nie oferują jeszcze usług bankowości elektronicznej.

Rozwiązanie problemu?

W takich przypadkach, jak opisane powyżej sporą pomoc mogą stanowić różnego rodzaju usługi pośredniczące, jak na przykład TransferGo. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej firmy przelew online pieniędzy pomiędzy większością krajów europejskich kosztuje tylko 99 pensów i jest realizowany w czasie nieprzekraczającym 24 godziny. Takie rozwiązanie pozwala ominąć wszelkie niedogodności powodowane przez nieco skostniałą strukturę tradycyjnej bankowości.

Oczywiście istnieją także inne mniej lub bardziej godne uwagi rozwiązania, szczególnie dobrze sprawdzające się w krajach o mniej rozwiniętym sektorze usług bankowości. Bardzo ciekawą opcją jest na przykład rozwiązanie o nazwie Ukash – polega ono na tym, że po wpłaceniu żądanej kwoty nadawca otrzymuje 19-cyfrowy kod. Wystarczy go w tym momencie przesłać odbiorcy, na przykład SMS-em. Odbiorca po jego otrzymaniu będzie mógł go wpisać w serwisie Ukash i otrzymać w ten sposób dostęp do przesłanej przez nadawcę kwoty.

shutterstock_125839022

Jeśli dodać do tego szeroką gamę opcji oferowaną przez usługi typu e-wallet, to widać wyraźnie, że nie trzeba się ograniczać jedynie do tradycyjnej bankowości ze wszystkimi jej wadami – nowoczesne rozwiązania z rynku technologii finansowych pozwalają znacząco ułatwić sobie życie pod wieloma względami.

Pozostałe wiadomości

KWW ProjektBytom.pl: Szpital nr 1 w Bytomiu to bomba z opóźnionym zapłonem. Czy podzielimy los Gryfina ?

admin

Środki ochrony roślin i nie tylko.

admin

Gra Lyoness „Coin Rush“ czyni Facebook miejscem zabawy

admin
Trwa wczytywanie....