24.7 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Rozwody bez orzekania o winie – co to oznacza?
Publicystyka

Rozwody bez orzekania o winie – co to oznacza?

Rozwód kończy zawarty wcześniej związek małżeński. W Polsce rozwód można wziąć zarówno bez orzekania o winie, jak również z orzekaniem o winie. Skupmy się na tym pierwszym typie rozwodu, który jest także najbardziej popularny. Czym dokładnie jest rozwód bez orzekania o winie?

Statystyki wskazują, że rozwodzi się około 1/3 nowo zawieranych małżeństw. To znacznie większy odsetek niż kiedyś, niemniej jednak to często najkorzystniejsza opcja, biorąc pod uwagę brak możliwości naprawy małżeństwa.

Kiedy można się rozwieść?

Aby mogło dojść do rozwodu, musi pojawić się warunek trwałego i zupełnego rozkładu małżeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że nawet wtedy, gdy warunek ten będzie spełniony, sąd może nie rozwiązać związku małżeńskiego, na przykład wtedy, gdy byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego, gdy powodowałoby cierpienie małoletnich dzieci albo też wtedy, gdy rozwodu żądałby małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa.

Rozwód bez orzekania o winie – czyli jaki?

Najczęściej w Polsce dochodzi do rozwodów bez orzekania o winie. Wówczas sąd podczas rozprawy nie określa winnych rozpadu pożycia małżeńskiego. Taki rozwód określany jest także rozwodem za porozumieniem stron. Do rozwodu bez orzekania o winie dochodzi wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do takiego postępowania i chcą zakończyć sprawę jak najszybciej. Wtedy rozwody najczęściej orzekane są podczas 1-2 rozpraw. Warto przy tym zaznaczyć, że rozwód bez orzekania o winie nie ma wpływu na alimenty na dzieci – także wtedy mogą być one zasądzone przez sąd. Do podziału majątku wspólnego małżonków dochodzi po połowie, jeśli nie posiadali oni rozdzielności majątkowej.

Czy do rozwodu bez orzekania o winie potrzeba prawnika?

Generalnie takie rozwody Gliwice oraz w innych miastach uznawane są za proste, więc udział prawnika nie zawsze jest konieczny. Jeśli jednak chcemy prawidłowo przygotować pozew rozwodowy i uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące postępowania, warto skonsultować się z dobrym prawnikiem, którego specjalnością są rozwody Gliwice czy też w innych miastach w Polsce.

 

Pozostałe wiadomości

Projektowanie konstrukcji stalowych – ogranicza nas tylko wyobraźnia!

admin

O czym należy pamiętać przed wynajmem samochodu?

admin

Biura rachunkowe – pomogą nie tylko w księgowości

admin
Trwa wczytywanie....