4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Rozliczenie PIT – odpowiadamy na najczęstsze pytania
Publicystyka

Rozliczenie PIT – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Każdego roku wszyscy, którzy otrzymali zarobki, mają obowiązek rozliczenia podatku dochodowego. Wiele osób odkłada to na ostatnią chwilę ze względu na problemy związane z wypełnieniem zeznania. Postaramy się rozwiać najczęstsze wątpliwości.

 

Który formularz PIT wybrać

W przeważającej części sytuacji należy wypełnić formularz PIT-37, przeznaczony do rozliczenia zarobków z umowy o pracę, umowy o dzieło albo umowy zlecenia.

Formularz PIT-36 wypełniają głównie prowadzący działalność gospodarczą lub pracujący za granicą, PIT-38 osoby, które uzyskały dochód na giełdzie papierów wartościowych a PIT-39 podatnicy, którzy sprzedali nieruchomość. Osoby, które uzyskały dochód opodatkowany ryczałtem składają PIT-28.

Jak wypełnić PIT-37 jeżeli małżonek nie pracuje

Wielu podatników ma wątpliwości, czy mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, jeżeli nie uzyskał on żadnych dochodów i czy w takiej sytuacji jest w ogóle sens wypełniać PIT wspólnie.

Jest taka możliwość i jest to bardzo sensowne. Uzyskiwanie dochodów przez tylko jednego małżonka jest jedną z sytuacji bardzo korzystną do wspólnego rozliczenia. Dzięki wspólnemu rozliczeniu małżonkowie dostaną 556 zł albo nawet więcej zwrotu podatku. Drugą sytuacją, w której wspólne rozliczenie jest korzystne jest sytuacja, w której jeden z małżonków przekroczył próg podatkowy 32%, a drugi nie.

Wypełnienie PIT-37 razem z niepracującym małżonkiem nie jest niczym trudnym. Wystarczy w pierwszej części zeznania zaznaczyć opodatkowanie wspólnie z małżonkiem, a następnie w części o dochodach małżonka wpisać zwyczajnie zera.

Jak wysłać PIT przez Internet

Każdego roku coraz więcej podatników wypełnia PIT przez Internet, i słusznie. Jest to szybkie, wygodne i proste. Najłatwiejszym sposobem na wypełnienie PIT jest skorzystanie ze specjalistycznego programu, który umożliwi również wysłanie zeznania prosto do urzędu skarbowego.

Więcej na ten temat pisze portal www.RozliczeniePIT.pl. Zachęcamy również do pobrania bezpłatnego programu do rozliczania PIT dostępnego na tej stronie.

Jak wypełnić PIT z ulgą na dzieci

Od 2015 roku obowiązują nowe zasady ulgi na dzieci i nowy załącznik PIT/UZ. Wprowadziło to pewne problemy z wypełnieniem zeznania. Nie jest to jednak tak trudne, na jakie wygląda, zwłaszcza jeżeli skorzystamy z programu.

Załącznik PIT/UZ jest przeznaczony do wpisania ewentualnej nadwyżki ulgi ponad wysokość podatku. Przykładowo, ulga na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł za rok. Rodzice, których podatek wyniósł 1000 zł i wychowują jedno dziecko, w załączniku PIT/UZ powinni zatem wpisać kwotę 112,04 zł. W załączniku PIT/O odliczą natomiast 1000 zł. Jeżeli ich podatek wyniósłby więcej niż 1112,04 zł, nie wypełnialiby w ogóle załącznika PIT/UZ, a jedynie PIT/O, tak jak w poprzednich latach.

Pozostałe wiadomości

Ceny mieszkań rosną. Warto kupić własne „M” teraz?

admin

Koalicja zadecydowała – żegnamy bytomski Elektronik

admin

Jak wybrać swój pierwszy sprzęt narciarski?

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X