21.9 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » „Rozbieranie Śląska” – „Węgiel – błogosławieństwo i przekleństwo Śląska”
Śródmieście Zapowiedzi

„Rozbieranie Śląska” – „Węgiel – błogosławieństwo i przekleństwo Śląska”

Czy węgiel kamienny jest dobrodziejstwem dla Śląska, czy przekleństwem tej ziemi? Na jego pokładach w XIX wieku zbudowano w znacznym stopniu potęgę Prus. Kto najwięcej zyskał i zyskuje dzięki śląskiemu węglowi, a kto przezeń traci? Z tymi dylematami zmierzą się dyskutanci podczas listopadowego spotkania z cyklu „Rozbieranie Śląska”. Jak zawsze w ostatnią środę miesiąca, czyli 30 listopada o godzinie 18.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

W XX wieku, dzięki śląskim kopalniom i pracującemu w oparciu o nie przemysłowi, państwo polskie dwukrotnie budowało cały swój gospodarczy status. Również Czechosłowacja, a wcześniej Austro-Węgry, na skrawku górnośląskiej ziemi tworzyły swoje przemysłowe i energetyczne zaplecze. Rozwój przemysłowy oparty na wydobyciu węgla umożliwił skok cywilizacyjny lokalnych społeczności.

Niestety, druga strona medalu nie wygląda już tak kolorowo. Po stronie kosztów wpisać należy ekologiczną katastrofę, a przede wszystkim spychanie społeczności śląskiej do roli bezwzględnie, na sposób neokolonialny wyzyskiwanej oraz instrumentalnie a nie podmiotowo traktowanej siły roboczej. Śląsk był jednocześnie terenem eksploatacji i zawiści. Po reformie i ograniczeniu górniczej gospodarki w pewnych dzielnicach i środowiskach nastąpiła socjalna zapaść. Wcześniejszy skok cywilizacyjny zamienił się w dramatyczny upadek.

Jaki zatem jest dla Śląska bilans zysków i strat poniesionych w wyniku jego eksploatacji?

 

Termin: 30 listopada 2011 r., godz. 18.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, sala koncertowa, gmach przy ul. W Korfantego 34

Prowadzi: Jerzy Ciurlok

Wstęp wolny

mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Plebiscyt na Bytomskie Wydarzenie Roku 2013 . Czekamy na wasze zgłoszenia

admin

O uśmiech dla Weroniki

admin

Noc Muzeów w Bytomiu [Zdjęcia]

admin
Trwa wczytywanie....