23.4 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Reżyser – człowiek bez którego żaden film nie odniesie sukcesu.
Publicystyka

Reżyser – człowiek bez którego żaden film nie odniesie sukcesu.

Filmy to niewątpliwie jedne z najchętniej konsumowanych obecnie przez ludzi dóbr kultury. Dzieje się tak zapewne ze względu na ich bardzo szeroką dostępność. Aby obejrzeć jakikolwiek film wystarczy pójść do kina, włączyć telewizor lub płytę dvd, albo skorzystać z zyskujących coraz większą popularność serwisów vod.

Reżyser to bez wątpienia najważniejsza postać w ekipie filmowej. To jego artystyczna wizja sprawia, że dany scenariusz nabiera ostatecznych kształtów jako film. (decyduje o obsadzie, wyborze właściwego operatora filmowego, oraz pozostałych członków ekipy technicznej.) Wybór właściwego reżysera ma ogromne znaczenie nie tylko przy realizacji dużych produkcji filmowych czy widowisk teatralnych. Niezwykle istotny jest również w reklamach. To w dużej mierze dzięki odpowiedniemu wyreżyserowaniu uzyskujemy tzw. efekt wow. Dobrze zrobiona reklama sprawia, że mamy ochotę pobiec do sklepu i kupić np. ekspres na nespresso kapsułki. Jeżeli masz pomysł na ciekawy film reklamowy i chciałbyś go zrealizować, to najlepszych specjalistów do tego celu znajdziesz wpisując do wyszukiwarki internetowej produkcja filmowa warszawa.

Zawód reżysera rozwinął się dzięki teatrowi już w starożytnej Grecji, ale wtedy jedna osoba była i autorem sztuki, i reżyserem, i aktorem. Taki stan rzeczy uległ zmianie w okresie renesansu i baroku. Wówczas zaczęto bardziej doceniać tę pracę. Rozwój radia i telewizji w dwudziestym wieku ubiegłego stulecia sprawił, że reżyser stał się osobą kluczową i zyskał nowe możliwości realizacji. Na reżyserze spoczywa odpowiedzialność za efekt końcowy dzieła filmowego czy scenicznego. Jest autorem spektakli, widowisk muzycznych i estradowych oraz filmów. Do niego należy opracowanie koncepcji artystycznej przedsięwzięcia, inspirowanie współpracowników i kierowanie nimi. W spójną całość łączy muzykę, ruch sceniczny, oprawę plastyczną i grę aktorską. Reżyser w swojej wyobraźni dokonuje przekształcenia tekstu dzieła literackiego lub scenariusza w żywe obrazy. Stworzona przez niego wizja musi się urzeczywistnić. Temu podporządkowuje dobór aktorów, scenografię, muzykę i choreografię. Aby osiągnąć zamierzony cel, musi przekazać współpracownikom wiernie swój zamysł i tak ich  naprowadzać na swój sposób myślenia, aby praca odniosła pożądany efekt. Realizując duże przedsięwzięcia, reżyser musi wykazać się dobrymi zdolnościami organizacyjnymi. Często część jego obowiązków przejmują asystenci. Sukces dzieła zależy od jego talentu. Musi mieć ciekawą osobowość, bogatą wyobraźnię, twórcze myślenie, wrażliwość, dystans do siebie i świata, umiejętność obserwacji i interpretacji rzeczywistość, a przede wszystkim musi mieć do przekazania widzowi coś istotnego, dzięki czemu jego dzieło będzie interesujące.

W Polsce reżyserię można studiować na jednej z czterech szkół wyższych, lub w jedynej prywatnej szkole dla reżyserów, w której wykładają czołowi twórcy.

Pozostałe wiadomości

Jak promować ofertę sprzedaży nieruchomości?

admin

Telewizja w klubie sportowym

admin

Koalicja zadecydowała – żegnamy bytomski Elektronik

admin
Trwa wczytywanie....