Urządzanie domowej pralni

, Urządzanie domowej pralni

Może zastanawialiście się kiedyś nad stworzeniem własnej, domowej pralni? Jeśli nie, być może warto przemyśleć ten pomysł, zwłaszcza jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na konkretny projekt domu. W niniejszym artykule przyjrzyjmy się jak i dlaczego warto urządzić funkcjonalną pralnie.

 

Urządzenie w domu oddzielnej pralni pozwala na zachowanie ładu i porządku oraz wprowadzenie lepszej organizacji. Niektóre projekty domów przewidują takie rozwiązania, w innych przypadkach można urządzić pralnię samodzielnie. O czym należy pamiętać podczas planowania takiej przestrzeni?

Pralnia zaplanowana jeszcze przed budową domu jest oczywiście najbardziej wygodnym rozwiązaniem. W takim przypadku zwykle jest to pomieszczenie na parterze, którego drzwi prowadzą na taras lub ogród, aby latem umożliwić wygodne wywieszenie prania na podwórku. W większych domach pralnia może być połączona także z wyspecjalizowaną suszarnią. W domach, w których nie planowano pralni jako oddzielnego pomieszczenia, często możliwe jest urządzenie jej na poddaszu lub też w piwnicy. Dostęp do takiego pomieszczenia jest nieco mniej wygodny, ale nadal spełnia ono swoje funkcje.

Aby domowa pralnia spełniała swoje funkcje, konieczne jest wyposażenie jej w określone elementy. Najbardziej podstawowym z nich jest oczywiście pralka. W miarę możliwości dobrze jest zaopatrzyć się w dwie pralki, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić czas związany z przygotowywaniem kolejnych partii prania. Przyda się także umywalka – pozwoli on namoczyć przed praniem ubrania, które tego wymagają, przyda się też oczywiście przy praniu ręcznym, a także pozwoli po prostu opłukać ręce, które miały kontakt z substancjami piorącymi. Warto zadbać także o zapewnienie sobie blatów, aby ułatwić sobie organizację pracy. Mogą one posłużyć do sortowania ubrań, składania ubrań już wypranych i wysuszonych oraz wielu innych zadań.

Z dodatkowych akcesoriów, bez których funkcjonowanie pralni jest znacznie utrudnione, istotne są miski różnej wielkości. Przydadzą się one podczas sortowania prania, namaczania podczas prania wstępnego, prania ręcznego i wielu innych zadań. Szczególnie docenią je osoby, których pralnia urządzona jest na poddaszu lub w piwnicy – dzięki miskom przenoszenie ubrań będzie znacznie ułatwione. Odnosi się to przede wszystkim do ubrań, które dopiero przenoszone są do suszenia – trudno jest ciężkie, mokre pranie transportować w rękach.

Typowym elementem wyposażenia pralni są kosze na brudne ubrania. Ich ilość zależy od sposobu, w jaki sortujemy ubrania – najczęściej spotyka się dwa kosze, na ubrania ciemne i jasne, można także dodać kosz na ubrania kolorowe, które mogą zafarbować inne. W zależności od preferencji pralnię można wyposażyć także w deskę do prasowania i żelazko, aby wszystkie prace związane z ubraniami wykonywać w jednym miejscu w domu.

Należy pamiętać także o suszarni – umieszczenie stelażowych stojaków na pranie lub też zamontowanie sznurków podwieszonych pod sufitem nie są czasochłonnymi ani drogimi rozwiązaniami. Warto pamiętać o tym, że suszące się pranie powoduje podniesienie wilgotności powietrza, dlatego też należy robić to w pomieszczeniach, w których wilgotność nie jest nadmierna. Niektórzy chętnie wykorzystują suszące się pranie jako nawilżacz powietrza.

Pralnia jest też dobrym miejscem do przechowywania rzeczy takich jak np. odkurzacze i inne pomoce związane z utrzymywaniem domu. Warto jednak zadbać o to, aby ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Nie chodzi o to, aby zamienić pralnię w graciarnię, a o to, aby ułatwić sobie codzienną organizację.

Wyposażenie domu w oddzielną pralnię ułatwia wiele codziennych obowiązków. Pomaga zadbać o porządek i organizację oraz usprawnia wykonywanie różnych prac. Warto zadbać o wygospodarowanie choć niewielkiego pomieszczenia – szybko zauważymy, jak wygodne jest to rozwiązanie.

 

Komentarze

komentarze/y