Ceny mieszkań rosną. Warto kupić własne „M” teraz?

, Ceny mieszkań rosną. Warto kupić własne „M” teraz?

Mieszkania w całej Polsce sprzedają się świetnie. W związku z tym naturalnym posunięciem byłby wzrost cen. Jednak dotychczas wcale tak się nie działo. Ceny utrzymywały się na podobnym poziomie od kilku lat. Teraz widzimy jednak niepokojące dla kupujących zmiany – koszty zakupu własnego „M” rosną.

Gdy porównamy ceny mieszkań deweloperskich z największych miast kraju w ostatnim roku, widać, że są one nieco wyższe. Największe zmiany widać przede wszystkim w Łodzi, Wrocławiu oraz w Krakowie. Czy to początek końca boomu mieszkaniowego? Na razie nic na to nie wskazuje, ale eksperci mówią, że w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się niemałej podwyżki.

Dlaczego mamy spodziewać się wzrostów cen?

Przede wszystkim wzrosty cen zapowiadane są przez rosnące ceny gruntów. Jako że popyt na mieszkania nie zmniejsza się, a ilość gruntów jest ograniczona, wzrost cen widać już teraz. Co więcej, na wyższą wartość gruntów miała wpływ Ustawa o ustroju rolnym.

Po drugie, rosną koszty budowy. Z jednej strony to same materiały, które potrzebne są przy budowie, z drugiej rosną także stawki dla pracowników. Także wymagania kupujących są coraz większe, co wymusza na deweloperach stosowanie kosztowniejszych rozwiązań.

Warto też wskazać, że niezbyt dobrą perspektywą jest zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych. Przez długi czas działał on stabilizująco na rynek pracy, ponieważ deweloperzy musieli budować mieszkania w limicie MdM, ponieważ w przeciwnym przypadku klienci nie zdecydowaliby się na ich kupno. Program kończy się na początku 2018 roku.

Kupować czy poczekać?

Jeżeli interesują nas mieszkania deweloperskie Lublin to jedno z miast, gdzie możemy spodziewać się wzrostu cen – niewielkich, ale jednak zauważalnych z punktu widzenia klienta. Wobec tego podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości właśnie teraz może być dobrym posunięciem.

Z ofertami deweloperów możemy zapoznać się już teraz, aby znaleźć dla siebie najkorzystniejszą i umówić się na spotkanie ze sprzedającym w celu uzyskania dodatkowych informacji.

 

Komentarze

komentarze/y