18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Przygoda z fototapetami – jak to się zaczęło?
Publicystyka

Przygoda z fototapetami – jak to się zaczęło?

Fototapety to produkt znany i lubiany. Jaka jest historia powstania upowszechnienia tapet i fototapet w naszych wnętrzach?

Za każdym współczesnym produktem kryje się jakaś historia. Bardzo wiele przedmiotów pojawiło się właściwie przez przypadek, podczas prób zrobienia czegoś innego bądź, paradoksalnie, przez nieudane eksperymenty. Jak wyglądało to w przypadku jednej z najbardziej popularnych i obecnie uniwersalnych dekoracji dla wnętrz, którymi są dzisiaj fototapety? Mało kto ma świadomość, że fototapety mają bardzo ciekawą i wcale nie krótką historię. Korzenie tej wyjątkowej sztuki zdobienia ścian sięgają tak naprawdę już czasów renesansu, bezpośrednio nawiązując do bardzo popularnych wtedy gobelinów. Były to niezwykle zjawiskowe i dekoracyjne tkaniny, które niestety dzisiaj możemy oglądać właściwie głównie w muzeach i pałacach.

Pochodzenie i początki

Fototapety podchodzą od tradycyjnych tapet – to właśnie od nich wszystko się zaczęło. Pierwsze tapety pojawiły się w Europie już w XVI wieku, nieco wcześniej niż się powszechnie uważa, ale ta technika dekoracji nie przyjęła się jednak od razu. Dopiero dwa stulecia później tapety ręcznie malowane były sprowadzane z Chin. Robiły niesamowite wrażenie i stawały się coraz bardziej popularne. Z czasem wytwarzaniem tapet zajęli się miejscowi producenci, którzy zaczęli specjalizować się w coraz to ciekawszych typach tapet, nierzadko wykonanych z coraz to bardziej wymyślnych materiałów i coraz ciekawiej ubarwione. Nie bez znaczenia były także pojawiające się na nich wzory.

Popularyzacja tapet

Złoty wiek tapet to wiek osiemnasty – to właśnie wtedy głównymi producentami tapet stały się właściwie cztery kraje, które wyznaczały modę i trendy. Były to Niemcy, Holandia, Francja i Anglia. Do projektowania tapet zatrudniani byli najlepsi artyści – był to towar naprawdę luksusowy, a co za tym idzie przeznaczony nie dla każdego, a wyłącznie dla zamożnych. Na początku wszystko odbywało się ręcznie – tapety były malowane przez artystów na papierze, jedwabiu albo innych tkaninach. Z czasem zaczęto wykorzystywać drzeworyt, aż w drugiej połowie osiemnastego wieku pojawiać zaczęły się pierwsze maszyny i druki maszynowe. W końcu doszło do sytuacji, kiedy opatentowana została maszyna do długich rolek tapety – to był przełom, który doprowadził nas do kolejnych zmian i chwili obecnej. To ten pomysł zrewolucjonizował przemysł tapeciarski. Zmechanizowanie spowodowało możliwość obniżenia cen, w efekcie czego tapety stały się bardziej dostępne, przestały być produktem elitarnym i stały się produktem masowym.

salonik

Pojawiały się kolejne wzory, możliwości i materiały, aż w XX wieku stały się już typowym wyposażeniem niemal każdego mieszkania czy domu. W Polsce niestety bardzo długo kojarzone były z kiczem i kiepską jakością, jednak w końcu rozwój technologii materiałowych doprowadził do powstania produktu wysokiej jakości.

ryby

To właśnie nowoczesne technologie umożliwiły wydruk zdjęć na tapetach i w ten sposób powstały fototapety. To również produkt masowy, dostępny w marketach budowlanych, ale można kupić również fototapety drukowane na zamówienie. Sposób wydruku jest inny, ale fototapety z wydruku cyfrowego są najwyższej jakości.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem mural24.pl

Pozostałe wiadomości

Ceny mieszkań rosną. Warto kupić własne „M” teraz?

admin

Terminale POS

admin

E-learning czyli nowoczesna metoda nauki bez wychodzenia z domu.

admin
Trwa wczytywanie....