0.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Projektowanie konstrukcji stalowych – ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Publicystyka

Projektowanie konstrukcji stalowych – ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Stal odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w architekturze. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, stal jest bardzo wdzięcznym materiałem – ma dobrą nośność i nadaje się do prefabrykacji i zapewniają duże możliwości adaptacji. Po drugie, zauważamy bardzo szybki, ale co ważne – ciągły – rozwój projektowania konstrukcji stalowych, przede wszystkim pod względem, coraz większych, możliwości technicznych. Bardzo duża role odgrywają nowoczesne programy projektowe, zwłaszcza w 3D, które niezwykle ułatwiają pracę oraz wizualizację projektów.

 

Stal, jako materiał konstrukcyjny

Stal jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów konstrukcyjnych, a co więcej, w branży architektonicznej uważa się ją za synonim współczesnej architektury. Stal jest niezwykle ceniona przez inżynierów i projektantów ze względu na jej właściwości, jest bowiem niezwykle wytrzymała oraz wydajna, ponadto ma ogromne możliwości eksploatacji twórczej – już od początków XX wieku stanowi ona inspiracje dla twórców budowli. Co wyróżnia stal na tle innych materiałów? Posiada ona wysoki współczynnik wytrzymałości względem wagi, a to z kolei gwarantuje duże możliwości przesklepiania, a także bardzo dobrą nośność. Materiał ten wykorzystywany jest chętnie także dlatego, ponieważ nie jest bardzo kosztowny, może podlegać prefabrykacji, jego powtórne przetwarzanie nie stanowi większego problemu, a możliwości estetyczne tego materiału są naprawdę zróżnicowane.

Innowacyjne sposoby na projektowanie konstrukcji stalowych spowodowały, że coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych norm, a jednym ograniczeniem staje się wyłącznie wyobraźnia osoby projektującej. Nowoczesna architektura przepełniona jest bardzo oryginalnymi i kreatywnymi rozwiązaniami, których nie da się ani podporządkować, ani też poddać prostym klasyfikacjom. Standardowe koncepcje odchodzą w niepamięć z każdym nowopowstałym programem projektowym.

Co oferują dobre programy do projektowania?  

Projektowanie konstrukcji stalowych to zadanie trudne i wymagające, w którym nie ma miejsca nawet na najdrobniejsze pomyłki. Osoba, która projektuje bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność, dlatego narzędzia, którymi się posługuje muszą być naprawdę wysokiej klasy. Nowoczesne programy, które są obecnie najważniejszym narzędziem każdego inżyniera i projektanta, spełniają bardzo wysokie standardy. Stosowane są nie tylko do projektowania konstrukcji, ale również do projektowania wnętrz, mebli, mechaniki. Wspierają działania z zakresu geodezji, instalacji sanitarnych i elektrotechniki. Programy przeznaczone stricte do projektowania konstrukcji stalowych, pomagają w przyjęciu geometrii ramy, założeń dotyczących lokalizacji oraz obciążeń, a także danych do wymiarowania. Programy, po wprowadzeniu danych, pomagają w dobraniu odpowiednich kombinacji przekrojów, obliczają siły wewnętrzne, sprawdzają je również względem obowiązujących norm. Programy zapewniają sto procent pewności, że projekt wykonany jest prawidłowo! Warto pamiętać, że na rynku jest wiele dobrych zamienników kultowych programów – warto je sprawdzić!

Pozostałe wiadomości

W biurze liczy się nie tylko design.

admin

Jaki tuner DVB-T wybrać?

admin

Magazyny i pomieszczenia biurowe – wynajmować czy budować?

admin
Trwa wczytywanie....