6.6 C
Bytom
18 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Projekt SMILEsia – Uśmiech Śląska zagości w Bytomskim Centrum Kultury
Śródmieście Wyróżnione Zapowiedzi

Projekt SMILEsia – Uśmiech Śląska zagości w Bytomskim Centrum Kultury

SMILEsia – Uśmiech Śląska to wyjątkowy projekt, który ma na celu pokazanie bogactwa kulturalnego Śląska przez sportretowanie wielu wybitnych postaci, które zrodziła ta ziemia.Tyski rysownik, Marek Grela stworzył karykatury śląskich polityków, artystów i sportowców – znanych Polaków, którzy pochodzą z – lub mieszkają na Śląsku m.in. Kamila Durczoka, Waldemara Fornalika, Otylii Jędrzejczak, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza czy Stanisława Soyki.

Wystawa prezentowana jest w całym kraju, można było ją już zobaczyć w Tychach, Wiśle, Warszawie, Wrocławiu. W Baszcie BECEKU wystawę będzie można oglądać do 16 grudnia.

Marek Grela – 26 – letni karykaturzysta jest samoukiem, jego sukcesów i zrealizowanych projektów mógłby pozazdrościć mu niejeden pięćdziesięciolatek. Po raz pierwszy amatorzy dobrej kreski mogli podziwiać prace Marka, jeszcze wtedy nastolatka, podczas wystawy  w 1999 roku. Wystawa była nagrodą w konkursie plastycznym SDK „Tęcza” w rodzinnym mieście artysty.

Marek Grela jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 2007 i 2008 roku był naczelnym karykaturzystą Gali „Świry” (tak, to ta emitowana przez TVP). Jego warsztat i sposób tworzenia można było zobaczyć w „Pytaniu na śniadanie” podczas transmisji „na żywo”. Zawitał również do „Dzień Dobry TVN”. Z pracami artysty wielu miało możność zapoznać się podczas I Edycji Festiwalu „Absurdalia”, a następnie w Galerii „Na Bruku”, Muzeum Karykatury i Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie. Prace Marka dotarły nawet            do Rumunii, by zasilić szeregi polskich artystów w międzynarodowym projekcie „Great Romanian Personalities”.

Oczywiście nie samą karykaturą Marek żyje. Na co dzień mieszka i pracuje w Tychach. W 2010 roku obronił tytuł magistra filologii polskiej na wydziale filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Niezwykle wymowny jest fakt, iż tematem jego pracy dyplomowej były kompetencje językowe dwóch ikon świata popkultury – Dody i Justyny Steczkowskiej. Jest             to oczywiste nawiązanie do tematyki prac plastycznych Marka, którą stanowią w dużej mierze ludzie show biznesu, mediów i polityki.

Specyficznym, krzywozwierciadlanym spojrzeniem na świat udało mu się zarazić swoich przyjaciół i znajomych, dając im tym samym magiczne wręcz narzędzie, jakim jest dystans           do otaczającej nas rzeczywistości. Wystawiając swoje prace, zaprasza wszystkich Państwa do swojego świata, w którym absurd dnia codziennego jest impulsem twórczym, którego finał może zaskoczyć niejednego konesera dobrze rozumianej sztuki.

CZAS: 16 listopada (sobota), godz. 19.00

MIEJSCE: BECEK Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1, Galeria BASZTA

Pozostałe wiadomości

Karambol na ul.Nawrota

admin

Zawalił się fragment kamienicy [Zdjęcia + Wideo]

admin

Wręczenie Medali Miasta Bytomia [Zdjęcia]

admin
Trwa wczytywanie....