15.3 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Produkcja kruszyw sztucznych w Bytomiu
Publicystyka

Produkcja kruszyw sztucznych w Bytomiu

Początki produkcji kruszyw sztucznych w Polsce sięgają lat 60-tych XX wieku. Wtedy to uruchomiono pierwsze zakłady produkcji kruszyw z żużli hutniczych i keramzytu.  Dynamiczny rozwój produkcyjny tego surowca nastąpił w połowie lat 90-tych XX wieku, kiedy to sztucznie otrzymywane kruszywa zaczęto stosować w dość szerokim zakresie w budownictwie.

Kruszywa sztuczne wytwarzane są z surowców mineralnych lub odpadów przemysłowych hutniczych, takich jak np. żużel wielkopiecowy czy popiół, a także pogórniczych. Jako materiał budowlany charakteryzują się wytrzymałością na duże obciążenia, a konstrukcje budowlane wykonywane z betonu z dodatkiem tego surowca są lżejsze od tych zawierających żwir i piasek. Ponadto taki materiał budowlany posiada lepsze właściwości termoizolacyjne i żaroodporne niż materiały betonowe wykonane z kruszyw naturalnych. Obecnie znajduje szerokie zastosowanie przy tworzeniu budynków, elementów kolejowych oraz dróg.

Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP)

GOP stanowi największy okręg przemysłowy w Polsce. Obejmuje jednostki przemysłowe środkowo-wschodniej części Górnego Śląska oraz część zachodnią Małopolski. Na jego terenach prężnie rozwija się przemysł górniczy, hutniczy, transportowy, energetyczny, maszynowy oraz wiele innych gałęzi. Największymi zagłębiami tego okręgu są m.in. miasta Chorzów i Bytom, w obrębie których prowadzi swoją działalność wiele dużych zakładów hutniczych oraz kopalńhttp://portalwiedzy.onet.pl/824,,,,gornoslaski_okreg_przemyslowy,haslo.html).

Produkcja kruszyw sztucznych w Bytomiu

„Gdzie drwa robią, tam wióry lecą” – rozwinięty przemysł górniczy i hutniczy produkuje wiele odpadów produkcyjnych, które następnie muszą być zutylizowane i przetworzone. Zajmuje się tym między innymi jeden z największych producentów kruszyw sztucznych w Polsce, firma EkoProd, która ma swoją siedzibę w Bytomiu. Oferuje ona kruszywa łamane z bieżącej produkcji żelaza i stali. Należą do nich żużle stalownicze i wielkopiecowe. Materiały te zgodnie, z aktualnymi przepisami ochrony środowiska, muszą być składowane selektywnie, dzięki czemu otrzymywane kruszywa posiadają jednorodne cechy materiałowe. Na terenie okręgu bytomskiego zlokalizowane są cztery hałdy: Orzegów A i B, Bobrek iRadzionków. Głównymi odbiorcami tych materiałów są duże firmy budowlane specjalizujące się w budowie dróg i autostrad. 

mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Koalicja zadecydowała – żegnamy bytomski Elektronik

admin

Żabi kraj, Dolinki Podkrakowskie, Pszczyna – Śląsk na urlop

admin

Jaki tuner DVB-T wybrać?

admin
Trwa wczytywanie....