6.6 C
Bytom
18 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Prace w Parku Miejskim – staw będzie czysty
Śródmieście Wyróżnione

Prace w Parku Miejskim – staw będzie czysty

Staw północny w parku miejskim będzie czysty, a miejsce wokół niego bardziej dostępne dla spacerowiczów. Za kilka dni z dna stawu i jego okolic rozpocznie się usuwanie wszelkich odpadów i przygotowywanie terenu do rekultywacji.

Na tym jednak nie koniec 
– podkreśla Wiesław Szumiński z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Wykonaliśmy w ostatnim czasie w Parku Miejskim szereg prac, dzięki którym bytomianie będą mogli przyjemniej spędzać czas wolny.

Teren wokół stawu rekultywowany jest w ramach projektu „Kompleksowa likwidacja dzikich składowisk odpadów w Bytomiu – Etap II” współfinansowanego ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

Po usunięciu osadów i zanieczyszczeń z dna stawu, oczyszczony zostanie teren wokół niego, a dno uszczelnione i wzmocnione. Linie brzegową wyznaczać będą skarpy. Uporządkowana będzie też zieleń, która otacza staw – mówi Szumiński.  Stare i zagrażające bezpieczeństwu spacerowiczów drzewa zostaną usunięte, a w ich miejsce posadzimy nowe. Wokół stawu zasadzone zostaną też nowe krzewy i zasiany trawnik.

Rekultywacja stawu ma potrwać do końca maja przyszłego roku. Niemniej na tym nie koniec prac w Parku Miejskim. Są już nowe alejki o łącznej powierzchni 1 260 m2. Ponad 3 tys. m2   przy stawie południowym, w okolicach muszli koncertowej oraz przy modernizowanych alejkach czeka na wysiew nowej trawy – wylicza Wiesław Szumiński. Przy dawnym pomniku i misiach nasadzone zostaną nowe bliny i krzewy, wykonano też przyłącze do fontanny.

W najbliższym czasie Miejski Zarząd Dróg i Mostów zmodernizuje 445 m alejek. Wygląd zmieni także grecki zakątek (ogród muz), gdzie powstanie nowa nawierzchnia, a wokół ogrodu stanie 25 nowych ławek.

W ramach umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na powierzchni prawie 8 tys. mwysiana będzie trawa, posadzonych prawie 80 drzew i prawie 5 tys. krzewów.

źródło: UM Bytom
fot: W.Bryński

Pozostałe wiadomości

Rodzinna tragedia na ul. Warzywnej

admin

Uwaga kierowcy! Fragment ul. Siemianowickiej zostanie zamknięty

admin

Tragedia na torach: pociąg potrącił kobietę

admin
Trwa wczytywanie....