0.1 C
Bytom
27 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Co powinna zawierać firmowa Apteczka Pierwszej Pomocy?
Publicystyka

Co powinna zawierać firmowa Apteczka Pierwszej Pomocy?

First aid vector sign

Apteczka domowa, samochodowa, ale i ta w zakładzie pracy, każda z nich musi być w pełni wyposażona, by służyć pomocą w najmniej oczekiwanym momencie. Poznaj jakie warunki musi spełnić pracodawca w zakresie Pierwszej Pomocy.

 

Kursy Pierwszej Pomocy organizowane przez specjalistów od BHP to tylko wstęp do działań, które mają zapewnić prawidłowe zachowanie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Istniejące przepisy, prowadzone szkolenia BHP wstępne i okresowe powinny w praktyczny sposób zaznajamiać pracowników z czynnościami przedmedycznymi i prawidłowym zastosowaniem środków pierwszej pomocy. Wyuczone prawidłowe zachowania pracowników w przypadku zagrożenia zdrowia i życia niosą ze sobą bezpieczeństwo i stabilność firmy.

Apteczka w zakładzie pracy

W parze z wiedzą powinna iść praktyka, ale i w pełni zaopatrzona apteczka firmowa, dostępna dla osób zobowiązanych do udzielania pierwszej pomocy. Prawo jednak nie definiuje ściśle co powinno znajdować się w takiej apteczce. Wyposażenie apteczki i ilość jej elementów powinna być zgodna z liczbą pracowników, wielkością zakładu pracy i rodzajem możliwych zagrożeń. Krótko mówiąc, jej zawartość musi zapewnić możliwość udzielenia pomocy i ochrony zdrowia i życia w przypadku niebezpieczeństwa. Pracodawca jest jedynie zobowiązany do jej posiadania oraz przeszkolenia osób w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Takie kursy organizują między innymi firmy świadczące usługi BHP. Jako że nie istnieje konkretny spis elementów apteczki, poniżej uniwersalne wyposażenia apteczki, ilość elementów należy dostosować do indywidualnego zapotrzebowania konkretnego zakładu pracy.

Wyposażenie apteczki:

  • rękawiczki lateksowe
  • opatrunki
  • kompres gazowy
  • bandaże
  • plaster opatrunkowy
  • nożyczki
  • woda utleniona
  • maseczka do sztucznego oddychania
  • opaski elastyczne
  • chusty trójkątne

W apteczce firmowej nie należy przechowywać lekarstw, nawet tabletek przeciwbólowych. Jest to związane z ryzykiem podania niewłaściwego leku. Osoba po Kursie Pierwszej Pomocy nie jest w stanie przewidzieć reakcji danego  organizmu na środki medyczne. Dlatego podanie nawet podstawowego leku przeciwbólowego osobie, której schorzeń nie znamy może powodować dodatkowe powikłania i nieść ryzyko.
W celu jasności zawartości zaleca się stosowanie ujednoliconego wyglądu apteczki. Powinna ona posiadać wyraźne oznaczenie w postaci białego krzyża na zielonym tle. Tak, aby każda osoba nawet postronna bez problemu mogła odnaleźć w razie wypadku potrzebne akcesoria wspierające zdrowie i życie.

Pozostałe wiadomości

[Z przymrużeniem oka]: Zróbmy pasy ruchu w centrach handlowych!

admin

Jesz za dwoje, czyli jaka powinna być dieta kobiety ciężarnej?

admin

Bezrobotni ze Śląska mają szansę na dotacje

admin
Trwa wczytywanie....