25.4 C
Bytom
20 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Portret bytomskiej kobiety
Fotoreportaze Wyróżnione

Portret bytomskiej kobiety

Delikatne czy zapracowane, spokojne czy pełne energii – jakie były bytomskie matki, babki i prababki, a jakie teraz są śląskie kobiety? Pierwszą część wyjątkowej wystawy, przedstawiającej bytomianki dawniej i dziś, już od piątku można oglądać w Agorze Bytom, drugą – od 8 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Dawniej przy boku męża, angażujące się głównie w działalność charytatywną, dziś praktycznie w każdym zawodzie, ale zawsze ważne dla rozwoju regionu. Rola kobiet przed laty oraz współcześnie zaprezentowana zostanie na wystawie „Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia”, organizowanej przez Muzeum Górnośląskie, której część już od piątku będzie można obejrzeć w galerii sztuki Agory Bytom. – Zdjęcia naszych babek i prababek pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz prywatnych, ale na ekspozycji znalazło się też miejsce dla kobiet współczesnych. Stąd fotografie, przedstawiające lekarki, urzędniczki i nauczycielki – opowiada Edyta Horwat z Muzeum Górnośląskiego. Patronatem honorowym wystawę objął Prezydent Miasta Bytomia.

Wystawa to efekt pracy osób, które przeglądały archiwa, literaturę i przeprowadzały wywiady z mieszkańcami, by jak najpełniej przedstawić zmieniający się na przestrzeni lat portret śląskiej kobiety. Dlatego też o udostępnienie swoich zbiorów poproszono prywatne osoby, m.in. Tomasza Szemalikowskiego, Czesława Czerwińskiego, Rafała Pietrzyka, Joachima Wypicha, Małgorzaty Sprot i Józefa Bazana. – Krzyżowanie się różnych kultur i narodowości na Śląsku sprawiły, że portret bytomskiej kobiety jest skomplikowany, a przy tym bardzo barwny – mówi Izabella Kühnel z Muzeum Górnośląskiego. – Dzięki wprowadzeniu już w XVII wieku obowiązku szkolnego, Ślązaczki mogły pełniej zaznaczyć swoją obecność w życiu społecznym.

Ponieważ wystawa opowiada nie tylko o kobietach sprzed lat, ale także o tych nam współczesnych, organizatorzy przygotowali dodatkową propozycję dla klientów Agory. – W naszej galerii sztuki wystawimy dwie ścianki, wymalowane w stylu dawnych atelier z XIX w. Każdy będzie mógł sobie tam zrobić zdjęcie własnym aparatem – mówi Katarzyna Skalska z Agory Bytom. – Chętni będą mogli przesłać nam taką fotografię i wziąć udział w konkursie.

18 lutego o godz. 19:00 w galerii sztuki na poziomie +3 Agory Bytom (wjazd szklanymi windami) odbędzie się wernisaż wystawy, otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny.

Pozostałe wiadomości

[Zapowiedź] II Bytomski Jarmark Średniowieczny oraz II Bytomski Festiwal Ognia

admin

4 Bytomski Półmaraton odbędzie się 23 września.

admin

Zapowiedź: HartOFFanie Teatrem 2013 – „Zrozumieć H.” – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

admin
Trwa wczytywanie....