4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Pogoda w Bytomiu
Śródmieście

Pogoda w Bytomiu

Co warto zobaczyć w Bytomiu
Chociaż Bytom jest miastem przemysłowym, potrafi zaskoczyć bogactwem atrakcji turystycznych. Wystarczy tylko przyjechać i zwiedzać. Dzień może okazać się zbyt krótki, by poznać wszystkie walory tego miasta.

Zabytki Bytomia
Jedną z osobliwości Bytomia jest na pewno dom na słupach. Dom ten powstał z przekształcenia własności Zakładu Górniczo-Hutniczego. Dokonał tego architekt, który obecnie może cieszyć się widokiem z okna na krajobraz kopalni. Z założenia miał być jak najmniej przekształcany, dzięki czemu został zachowany jego surowy charakter. Dom na słupach stanowi jednocześnie budynek mieszkalny i zabytek przemysłowy, ale także zmaterializowaną wizję artystyczną.
Stare Miasto w Bytomiu liczy sobie przeszło 750 lat. W pobliżu znajdują się liczne kamienice, w większości pięknie zdobione, zachowane w stylu modernistycznym i secesyjnym.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzniesiono już w 1231 roku. Reprezentuje on styl gotycki. Z początków jego istnienia zachowały się prezbiterium i część nawy głównej. Po przebudowach zyskał wieżę i elementy neogotyckie. Jednymi ze starszych są obraz Matki Boskiej Bytomskiej z XV wieku i ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku.

Bliżej natury
Każdy, kto nie boi się zmian pogody w Bytomiu, powinien wybrać się na przykład do rezerwatu. Segiet – leśny rezerwat przyrody, chroniący głównie drzewa bukowe, położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, jaką jest szczytowa część Srebrnej Góry. Drugim miejscem wartym uwagi każdego miłośnika natury jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”, ubiegający się o status rezerwatu. Został założony na terenie zbiorników wodnych powstałych na skutek działalności hutniczej i górniczej. Specjalizuje się w ochronie ptactwa wodnego.
Jeżeli pogoda w Bytomiu nie dopisze, można skorzystać z przejażdżki Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi. Pierwotnie przeznaczone były do przewozu surowców między zakładami przemysłowymi. Obecnie udostępnione są także turystom, którzy z ich okien mogą podziwiać malownicze okolice.
W Bytomiu można także podziwiać pierwszy w Polsce regularnie działający tramwaj. Był czynny w 1949 roku i kursował na linii 38.

Bytom jest przykładem miasta, które doskonale radzi sobie z zagospodarowaniem przemysłowego wcześniej krajobrazu. Dzięki temu nabiera walorów turystycznych, czym przyciąga rzesze zwiedzających.

Pozostałe wiadomości

Kobieta wypadła z okna przy ul. Piłsudskiego

admin

Młodzi Panowie w Beceku. Ślązisz is easy

admin

4 Bytomski Półmaraton odbędzie się 23 września.

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X