18.5 C
Bytom
16 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Podwyżka za śmieci dotarła również do Bytomia.
Dzielnice Wyróżnione

Podwyżka za śmieci dotarła również do Bytomia.

Po wejściu w życie nowych zasad gospodarowania odpadami, z których najważniejszą jest obowiązek segregacji śmieci, radni uchwalili 3 stycznia nowe wzory deklaracji oraz nowe stawki za wywóz śmieci. Zaczną one obowiązywać od 1 marca.

Od 1 marca znaczna podwyżka. Za brak segregacji – podwójna opłata dla wszystkich lokatorów!

Od 1 marca stawka za odbiór odpadów komunalnych będzie wynosić 21,50 zł/na osobę. To o 10 zł więcej niż w poprzednim roku. Dla osób kompostujących bioodpady  w przydomowym kompostowniku przewidziano zniżki w wysokości 1 zł od obowiązującej stawki. Ponieważ od tego roku segregować muszą wszyscy, w przypadku braku segregacji, finansowe konsekwencje w postaci opłaty dodatkowej w wysokości 43 zł na osobę, poniosą wszyscy mieszkańcy.

W pierwszym miesiącach po wejściu zmian położymy duży nacisk na informowanie mieszkańców jak prawidłowo segregować odpady. Opłata dodatkowa nie będzie więc nakładana od razu, jeśli jednak  np. w danej wspólnocie mieszkaniowej sytuacja ze źle posegregowanymi odpadami będzie się powtarzać, wówczas lokatorzy muszą się liczyć z wyższymi kosztami wywozu śmieci  – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Co ma wpływ na podwyżkę śmieci?

– zmiany przepisów, które nakładają na firmy zajmujące się składowaniem odpadów nowe obowiązki np. instalowanie w swoich zakładach monitoringu, instalacji przeciwpożarowych,
–  wzrostu cen prądu, paliwa oraz podwyżek tzw. opłat marszałkowskich pobieranych za umieszczenie odpadów na składowisku,
– wzrostu kar za składowanie zbyt dużych ilości odpadów,
– wzrost płacy minimalnej i wyższych kosztów zatrudnienia pracowników,
– zbilansowania systemu, czyli  dostosowania wpływów i sfinansowania  z nich wydatków związanych z obsługą systemu. Żaden samorząd na śmieciach nie może zarabiać.


Źródło: UM Bytom

Pozostałe wiadomości

Pokaz Fajerwerków na bytomskim Rynku [Wideo HD]

admin

Prowadzili pojazdy pomimo sądowych zakazów. Bytomska Policja ukróciła im ten proceder

admin

Wypadek motocyklisty

admin
Trwa wczytywanie....