4.3 C
Bytom
6 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Płynność finansowa jako priorytet firmowej działalności
Publicystyka

Płynność finansowa jako priorytet firmowej działalności

Markets Go DownPłynność finansowa jako priorytet firmowej działalności

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności biznesowej wymaga dysponowania odpowiednią ilością środków finansowych na każdym etapie rozwoju firmy. Już na początku trzeba zadbać o odpowiednio dynamiczny start. Stąd właśnie takim powodzeniem cieszą się wszelkiego typu usługi wspierające początkujących przedsiębiorców w pozyskaniu funduszy na rozkręcenie biznesu. Mogą z nich skorzystać nawet właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy na rynku dopiero raczkują i zupełnie nie wiedzą, jak zabrać się za zdobywanie środków na niezbędne inwestycje w sprzęt, środki transportu czy materiały. Podstawą starania się o uzyskanie dotacji ze środków unijnych, otrzymanie kredytu bankowego albo pożyczki jest stworzenie profesjonalnego biznesplanu. Już ten krok nastręcza czasami wiele trudności i wydaje się himalajskim szczytem nie do przejścia. Przedsiębiorca ma ciekawy pomysł, wie, gdzie szukać odbiorców swoich usług i towarów, ma realistyczny plan na rozbudowę działalności i poszerzenie asortymentu, ale nie ma kompletnie pojęcia, w jaki sposób ubrać to w sformułowania i liczby zrozumiałe dla urzędników i wpisać je w odpowiednie rubryki wniosku. Na szczęście istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się usługami dla przedsiębiorców w tym zakresie. Można ich poszukać w internecie, na portalach typu Oferteo.pl i podobnych serwisach, a następnie zlecić im wykonanie zadania przekraczającego samodzielne możliwości przedsiębiorcy.

Kredyt nie taki straszny,jak go malują
Wiele osób obawia się brania kredytów, zwłaszcza na początku działalności. Wahania wynikają zasadniczo z dwóch głównych źródeł. Pierwszym jest niepewność co do powodzenia biznesu. Oczywiście, każda działalność związana jest z pewnym ryzykiem, zwłaszcza w okresach spadków gospodarczych i zmniejszonej konsumpcji. Pojawia się zatem całkowicie zrozumiałe pytanie, czy firma będzie w stanie zarobić tyle, aby ją było stać na terminowe spłacanie rat kredytu. Drugą kwestią jest obawa przed skomplikowanymi formalnościami i procedurami bankowymi. Trzeba przyznać, że pod tym względem wiele banków idzie właścicielom firm na rękę. Wiele z nich oferuje korzystne kredyty i pożyczki już w pierwszych miesiącach od rozpoczęcia działalności. Sporym zaskoczeniem bywa fakt, że są one w wielu przypadkach udzielane na znacznie korzystniejszych warunkach niż kredyty dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Można liczyć na stosunkowo niskie oprocentowanie, negocjować wysokość prowizji oraz wysokość pożyczanej kwoty. Jeżeli chodzi o to, na co banki i inne instytucje finansowe udzielają firmowych pożyczek, to odpowiedź brzmi krótko: niemal na wszystko, co ma związek z prowadzoną działalnością. Mnóstwo przedsiębiorców finansuje z kredytu zakup samochodów osobowych i dostawczych oraz innych pojazdów, na przykład ciężarówek czy motorowerów (nie ma powodów do zdziwienia, to sprzęt niezbędny w każdej pizzerii). Wiele firm kupuje dzięki korzystnym kredytom sprzęt komputerowy, wyposażenie biura, kserokopiarki i inne urządzenia.

Leasing lub wynajem jako alternatywy dla kredytów
W wielu sytuacjach znacznie korzystniejszą opcją od pożyczki czy kredytu jest leasing albo wynajem. Bywa to rozwiązanie tańsze i optymalne, kiedy właściciel firmy niekoniecznie chce mieć sprzęt na własność lub po kilku latach planuje wymianę floty samochodów służbowych na bardziej nowoczesne i prestiżowe modele. Warto wiedzieć, że w leasing lub wynajem można również wziąć sprzęt czy pojazdy używane. To okazja dla firm, które nie dysponują zbyt wielkimi zasobami finansowymi. Maszyny i urządzenie używane są czasami kilkakrotnie tańsze niż fabrycznie nowe, a wcale nie ustępują im sprawnością. To także znakomity sposób na oszczędności na starcie.

Nie ma sytuacji beznadziejnych
Jak widać, dostępnych rozwiązań jest wiele. Przedsiębiorca ma do swojej dyspozycji nowoczesne metody zdobycia środków na inwestycje i rozwój działalności, a jeśli tego potrzebuje, może również liczyć na profesjonalne wsparcie i pomoc doświadczonych firm specjalizujących się w tego typu usługach. Co więcej, nie ma sytuacji beznadziejnych, bo na pomoc mogą liczyć nawet firmy zadłużone lub z nieciekawą historią kredytową. Trzeba jednak wykazać się odrobiną determinacji i uporu (to cechy niezbędne u każdego biznesmena) oraz wiedzieć, gdzie należy szukać rozwiązań.

 

Pozostałe wiadomości

Polonia w drodze po awans

admin

Projektowanie konstrukcji stalowych – ogranicza nas tylko wyobraźnia!

admin

Rozliczenie PIT – odpowiadamy na najczęstsze pytania

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X