9.8 C
Bytom
1 października 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » [Patronat medialny] 12-go lipca oddaj krew w Atrium Plejada
Miechowice Wyróżnione Zapowiedzi

[Patronat medialny] 12-go lipca oddaj krew w Atrium Plejada

Centrum Handlowe Atrium Plejada w Bytomiu wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic organizują cykliczną akcję krwiodawstwa. Do końca roku, w każdą drugą sobotę miesiąca, będzie można oddać krew.

Atrium Plejada podpisało z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) z Katowic umowę o współpracy do końca 2013 roku. W jej ramach, co miesiąc organizowane będą akcje krwiodawstwa. Mobilny ambulans RCKiK będzie zaparkowany na parkingu przed Atrium Plejada w każdą drugą sobotę miesiąca od godziny 11.00 do 16.00.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę, 12 lipca. Krew może oddać każda zdrowa pełnoletnia i nieprzyjmująca na stałe leków osoba w wieku do 65 lat, ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Aby oddać krew należy mieć ze sobą dowód osobisty i być po lekkim posiłku. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy w roku. Kandydat na krwiodawcę wypełnia kwestionariusz medyczny, zawierający pytania o stan zdrowia i przechodzi badania wstępne, w tym badanie lekarskie. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Aby oddać krew należy mieć ze sobą ważny dowód tożsamości. Podczas ostatniej akcji w mobilnym ambulansie ustawionym przed Atrium Plejada udało się zebrać 4050 ml. krwi.

Krew jest lekiem ratującym ludzkie życie i może zostać wytworzona tylko z krwi drugiego człowieka. Wykorzystuje się ją przy transfuzjach podczas operacji, czy do wytwarzania leków krwiopochodnych. Krew podaje się osobom poparzonym, pacjentom z anemią, chorym na nowotwory, ofiarom urazów i wypadków. Obecnie nie ma substytutu dla ludzkiej krwi, a każdego roku zapotrzebowanie na nią rośnie o 8,6 proc, gdy tymczasem liczba dawców wzrasta zaledwie o około 3,6 proc.*

Jedna jednostka krwi (450 ml) może uratować życie nawet trzem osobom.

*źródło: www. http://krwiodawcy.info

Pozostałe wiadomości

Potrącenie przy ul. Witczaka

admin

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

admin

The Washing Machine w Gabinecie doktora Caligari

admin
Trwa wczytywanie....