20.1 C
Bytom
17 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Partnerskie Projekty Szkół w ZSS nr 6 [Zdjęcia]
Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

Partnerskie Projekty Szkół w ZSS nr 6 [Zdjęcia]

Miesiące przygotowań koordynatorów, nauczycieli i uczniów z ośmiu krajów europejskich… aż w końcu wielka radość wspólnego, siódmego już, spotkania.W dniach 6 -10 kwietnia 2011 odbyło się spotkanie robocze w ramach realizacji Programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół.

Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu we współpracy ze szkołami specjalnymi z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Łotwy, Grecji oraz Turcji realizuje projekt Special Artist Through Europe; finansowany przez Komisję Europejską. Projekt ten to propozycja terapeutycznej pracy z upośledzonymi w różnym stopniu poprzez malowanie, rysowanie, twórczą ekspresję. Celem tego projektu jest pomoc uczniom niepełnosprawnym intelektualnie, z emocjonalnymi i psychospołecznymi zaburzeniami w zwalczaniu stresu, lęku i frustracji.

Spotkanie w Polsce było dla wszystkich uczestników czasem niezwykle ważnym, każdy mógł doświadczyć poczucia wspólnoty, przynależności do Europy, spędzić czas w zupełnie wyjątkowy sposób.

Czwartek (07.04.2011) był dniem, w którym odbyło się uroczyste przywitanie przybyłych gości, wśród których oprócz partnerów z zagranicy znaleźli się: Poseł na Sejm RP Jacek Brzezinka, pani prezydent Halina Bieda, przedstawiciele Rady Miasta ( A.Kostek, M. Bieda) oraz przedstawiciele oświaty miasta Bytom jak i również grupa zaprzyjaźnionych słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Bytomiu pod kierunkiem pani Marty Hawlickiej. Uczniowie ZSS nr 6 przygotowali pantomimę „Dobre serce pięknym czyni mnie”, której głównym przesłaniem było przypomnienie faktu iż nie ważne jakie mamy niepełnosprawności, jak wyglądamy ale to, jakie mamy serce i jak postępujemy w stosunku do innych. W tym dniu goście otrzymali prezenty własnoręcznie przygotowane przez uczniów i nauczycieli oraz prezenty promujące miasto przekazane przez Urząd Miasta Bytom. Również w czwartek, dzięki uprzejmości Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w sali świetlicowej odbyły się warsztaty z papieroplastyki oraz malowania światłem i cieniem. Zwieńczeniem dnia była kolacja, podczas której goście mieli okazję spróbować typowo polsko – śląskich specjałów.

Kolejny dzień wizyty roboczej rozpoczął się od warsztatów plastycznych prowadzonych przez nauczycieli ZSS nr 6 oraz słuchaczy UTW (E. Bezner, K. Żydowicz, U.Patschek, E. Szołtysik, S. Borkowska, S. Kokoszka, T. Twarkowska) w Bytomiu.  Uczniowie z 8 krajów europejskich wspólne tworzyli wiosenną łąkę. W międzyczasie koordynatorzy z poszczególnych krajów omawiali systemy szkolnictwa specjalnego w różnych krajach. Również w piątek goście mieli okazję zwiedzić Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

W sobotę uczniowie i nauczyciele pojechali na wycieczkę do Krakowa. Kończąc spotkanie w naszym kraju uroczystą kolacją, która odbyła się w Pałacu Wiśniewskim w Piekarach Śląskich, po raz kolejny udowodniono iż opinia o polskiej gościnności i życzliwości jest prawdziwa.

Beata Budzińska, Patrycja Pytlik

Pozostałe wiadomości

X Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych BYTOM 2013 – zdjęcia

admin

Pożar w pustostanie przy ul. Krakowskiej

admin

[Zapowiedź] X Parada Pojazdów Zabytkowych już w najbliższą sobotę 21-go września

admin
Trwa wczytywanie....