-4.4 C
Bytom
8 grudnia 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Oficjalnie wmurowali kamień węgielny pod nową strażnicę. Ma powstać do 2020 roku
Wyróżnione

Oficjalnie wmurowali kamień węgielny pod nową strażnicę. Ma powstać do 2020 roku

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej strażnicy oraz ceremonia podpisania aktu erekcyjnego przypieczętowały w miniony wtorek realizację ogromnej i wyczekiwanej nie tylko przez bytomskich strażaków inwestycji przy ul. Łużyckiej. 

Cieszę się, że wieloletnie starania o pozyskanie tutejszego terenu zakończyły się sukcesem i wkrótce stanie tu nowoczesna strażnica – mówił podczas uroczystości prezydent Damian Bartyla. To swoiste zwieńczenie wieloletnich starań o stworzenie nowego kompleksu, który będzie nie tylko komfortową siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, ale miejscem rozwoju strażaków oraz prężnej działalności szkoleniowej i antykryzysowej – dodał prezydent Bartyla.

Nowa strażnica powstanie przy ulicy Łużyckiej, na terenie który należał do KWK Centrum. Starania o ten teren trwały 7 lat. Dzięki zaangażowaniu prezydenta Damiana Bartyli oraz ówczesnego wicewojewody Andrzeja Pilota udało się ten 2,5-hektarowy teren przekazać bytomskim strażakom.

Nowa strażnica będzie składała się z trzech segmentów:

Segment A – trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej z zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi i pomieszczeniem WZK Urzędu Miejskiego.

Segment B – dwukondygnacyjny budynek Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ODO, magazynami itp.

Segment C – jednokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne i wieża.

Zgodnie z umową wszystkie prace powinny zostać zakończone do końca października 2020 roku. Wartość inwestycji to prawie 25 mln zł. Fundusze w całości pochodzą z budżetu państwa w ramach „Programu modernizacji służb mundurowych 2017 – 2020”.

Warto wspomnieć, że obecna siedziba strażaków ma ponad 100 lat (pochodzi z 1904 roku) i jest w bardzo złym stanie technicznym. Z nową siedzibą strażacy wiążą spore nadzieje. Nie tylko poprawią się ogólne warunki pracy. Zwiększy się też bezpieczeństwo mieszkańców. Warto podkreślić, że od kilku lat to bytomska jednostka ratowniczo – gaśnicza jest najczęściej w kraju wzywaną do zdarzeń. Statystycznie wyjeżdża na akcję co trzy godziny.

Pozostałe wiadomości

Wypadek na Stolarzowickiej

admin

Z trzema promilami „za kółkiem”

admin

[Zapowiedź] Finałowy koncert festiwalu „III Bytomska Moc Bluesa”

admin
Trwa wczytywanie....