0.1 C
Bytom
28 listopada 2021
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Odnawialne źródła energii- czy warto stosować je w swoim domu?
Publicystyka

Odnawialne źródła energii- czy warto stosować je w swoim domu?

Ciągle słyszymy o odnawialnych źródłach energii. Coraz więcej mówi się o budownictwie energooszczędnym. Dlaczego? Czy powinieneś się tym interesować?

Światowe zasoby energii nieodnawialnej są ograniczone, a co za tym idzie bardzo cenne. W samej tylko Unii Europejskiej sektor budowlany pochłania 40% całkowitego zapotrzebowania na energię i to właśnie w nim tą energię można najefektywniej wykorzystać.  Już teraz zostały wprowadzone dyrektywy odnoszące się do zapotrzebowania na ciepło budynków w Unii Europejskiej. Wprowadzono także obowiązkowe świadectwa charakterystyki energetycznej nowych i modernizowanych budynków. Biorąc to pod uwagę można się spodziewać dalszych zaostrzeń w dziedzinie oszczędności energii w budynkach. Dlatego już teraz tak dużym zainteresowaniem cieszą się panele słoneczne, turbiny wiatrowe, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Ale czy faktycznie warto stosować je w swoich domach?

Mówiąc najprościej: tak. Skupmy się na trzech korzyściach, jakie odnosimy korzystając z energii odnawialnej :

  1. Odnawialne źródła energii to niewyczerpana, darmowa energią. W dobie kryzysu ekonomicznego, ciągłych wahań gospodarczych własne źródło energii wydaje się być wyjściem idealnym. Nie dość, że nikt nie możne nas od niego odciąć to jeszcze jego cena nigdy nie pójdzie w górę. Dodatkowo z takich źródeł energii możemy korzystać na terenach, gdzie nie ma instalacji gazowych czy zaopatrzenie się w opał bywa uciążliwe.
  2. Niskie koszty instalacji. Dzięki licznym projektom mającym na celu ochronę środowiska, w wielu gminach możemy dostać zwrot części kosztów poniesionych podczas wykonywania instalacji. Najczęściej dofinansowania te obejmują instalacje paneli słonecznych. W polskich warunkach najlepiej spisują się one do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
  3. Chronimy środowisko. Brak spalin powstających podczas spalania paliw to czystsze powietrze. A czystsze powietrze to lepsze zdrowie dla nas i naszych rodzin, obecnych jak i przyszłych pokoleń.

Reasumując odnawialne źródła energii to czysty zysk. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu już w fazie projektowania instalacji centralnego ogrzewania jak i instalacji ciepłej wody użytkowej. Przyczyni się to do oszczędności pieniędzy jak i ochrony środowiska.

dominanta-projekty-domow-logo

Pozostałe wiadomości

Masz problem? Idź do adwokata

admin

Najtańsze gry na CDP.pl

admin

Dzieci znikają na naszych oczach!

admin
Trwa wczytywanie....