0.5 C
Bytom
5 grudnia 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Fotoreportaze Śródmieście Wyróżnione

Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Przez lata władze komunistyczne próbowały zatrzeć o nich pamięć. Dzisiaj są dla nas bohaterami i wzorem do naśladowania. Mowa o Żołnierzach Wyklętych, którym cała Polska oddała 1 marca hołd.

O Żołnierzach Wyklętych pamiętają także bytomianie. Dzisiaj odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające tych, którzy oddali swoje życie za wolną i niezawisłą Polskę. Uroczystości poprzedziła msza w  kościele pw. Najświętszej Maryi Panny. Część oficjalną na bytomskim Rynku rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt oraz apelu pamięci. Wiceprezydent Andrzej Panek mówił o poświęceniu tysięcy polskich żołnierzy, dla których najważniejsza była prawda oraz wiara w wolną i niepodległą Polskę. Ten dzień upamiętnia polskich żołnierzy, którzy narażając swoje życie nie godzili się na narzucony im siłą ustrój i brak wolności – mówił podczas obchodów Andrzej Panek. Historia o Was nie zapomniała. Pamiętamy o Waszym poświęceniu dla ojczyzny i oddajemy wam hołd – dodał Panek.

Uroczystości na Rynku zakończyły się pokazem musztry paradnej oraz pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bytomiu.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku. Ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Sejm ustanawiając 1 marca dniem pamięci o nich oddał im tym samym hołd i wdzięczność za walkę i trud jaki wówczas podjęli.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest oficjalnym świętem państwowym.

Tekst: UM Bytom
Zdjęcia: Wojciech Bryński / Studio Flesz Katowice

 

Pozostałe wiadomości

Przemysław Kokot – „Pierwsze uderzenie” – wernisaż wystawy [Zdjęcia]

admin

Rowerem po zdrowie [Zdjęcia + Wideo]

admin

Bytomskie działania „NURD”

admin
Trwa wczytywanie....

Domena bytomonline.pl oraz fanpage z 2700 fanów na sprzedaż! Oferty prosimy kierować na adres e-mail: [email protected]

X