21.9 C
Bytom
19 maja 2022
BytomOnline.pl – Bytomski portal informacyjny
Strona główna » OC wciąż drożeje
Publicystyka

OC wciąż drożeje

Od zeszłego roku ceny podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego, a więc od odpowiedzialności cywilnej (OC), wyraźnie wzrosły. Niestety wiele wskazuje na to, że podwyżki cen na tym się nie skończą. Skąd takie zmiany?

Rozporządzenie KNF-u i efekt domino

W 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała specjalne wytyczne dotyczące sposobu wypłacania odszkodowania z tytułu OC sprawcy kolizji. Dotychczas zdarzało się, że towarzystwa ubezpieczeniowe rażąco zaniżały wysokości odszkodowania. Dzięki ingerencji KNF-u proceder ten został znacząco zatrzymany, lecz wyższe odszkodowania pociągają za sobą droższe polisy. Stąd ciągły wzrost ich cen od zeszłego roku. Jak się okazuje – to nie wszystko…

Podatek bankowy od 1 lutego bieżącego roku

1 lutego zadebiutował nowy podatek, który obejmuje również ubezpieczycieli. Na jego mocy banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, a także ubezpieczeniowe są zobowiązane do płacenia 0,44% od wartości aktywów. Jedno jest pewne – jak każdy podatek jest on przerzucalny na klienta, a więc ponownie płacą kierowcy w postaci droższych polis OC.

Kolejna podwyżka najpóźniej w 2017 roku?

Wzrost cen OC miał już miejsce w 2015 i 2016 roku. Prawdopodobnie to jednak nie koniec, gdyż rząd planuje wrócić do tzw. podatku Religi. Obowiązywał on już prawie 10 lat temu, bo w latach 2007-2008. Jego celem było comiesięczne wnoszenie przez towarzystwo opłaty w wysokości 12% od każdej sprzedanej polisy OC do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pewne przesłanki mówią o reaktywacji tego podatku już w styczniu 2017 roku, choć niewykluczone, że może to mieć miejsce jeszcze wcześniej. Czy jego stawka będzie wynosić 12% jak poprzednio? Dowiemy się wtedy, gdy podatek Religi zostanie wprowadzony na nowo w życie. Jedno pozostanie bez zmian – najlepszą ofertą będzie wciąż ta najtańsza. Może się okazać, że najlepszą propozycją będzie skorzystanie ze strony https://ubezpieczamy-auto.pl/tanie-oc/. Kalkulator OC wyliczy za nas składki kilkunastu firm, m.in.: Allianz, Link4 czy InterRisk. Dzięki porównaniu ofert kilkunastu ubezpieczycieli możemy wybrać najbardziej atrakcyjną polisę i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę ale również na zakres ochrony. Oferty są dostępne praktycznie od ręki – wystarczy przejść na stronę wybranego ubezpieczyciela i wykupić polisę online.

Słowem podsumowania

Wiele wskazuje na to, że era tanich polis OC odchodzi w zapomnienie. Już teraz ceny ubezpieczeń są średnio o 10% wyższe niż rok temu, a pamiętajmy, że nie wszystkie towarzystwa wprowadziły nowe stawki. Robią to powoli, lecz systematycznie. Całkiem możliwe, że za rok będziemy tęsknić za obecnymi cenami. Pamiętajmy, że w OC im tańsza składka, tym lepsza oferta. Korzystajmy z pomocnych narzędzi takich jak np.: porównywarka OC Ubezpieczamy Auto. Porównujmy propozycje ubezpieczycieli i szukajmy w nim najkorzystniejszych ofert, szczególnie wtedy, gdy ceny rosną.

Pozostałe wiadomości

Co zrobić gdy nie można napić się kawy?

admin

Domowa koloryzacja włosów z Casting Creme Gloss od L’Oreal Paris

admin

KWW ProjektBytom.pl: Szpital nr 1 w Bytomiu to bomba z opóźnionym zapłonem. Czy podzielimy los Gryfina ?

admin
Trwa wczytywanie....